"Politico": USA mogą zgodzić się, by inni przekazywali myśliwce F-16 Ukrainie

Administracja Joe Bidena jest poddawana coraz większej presji, by dać zielone światło w sprawie przekazania myśliwców F-16 Ukrainie, po tym jak Wielka Brytania ogłosiła, że będzie szkolić ukraińskich pilotów myśliwców z obsługi zachodnich maszyn.

Publikacja: 18.05.2023 05:15

Myśliwce F-16

Myśliwce F-16

Foto: US DoD

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 449

Swoje apele o dostarczenie Ukrainie zachodnich myśliwców ponowił w czasie podróży po Europie zachodniej prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Koalicja na rzecz przekazania Ukrainie myśliwców F-16

Serwis "Politico" pisze, że choć administracja Joe Bidena nadal sprzeciwia się przekazaniu swoich myśliwców Ukrainie, to może zbliżać się moment, w którym USA wyrażą zgodę, by inne państwa, dysponujące myśliwcami F-16, przekazały te maszyny ukraińskim Siłom Powietrznym. Producentem myśliwców F-16 jest amerykański koncern,  Lockheed Martin.

We wtorek, w czasie wizyty Zełenskiego w Wielkiej Brytanii, brytyjski premier, Rishi Sunak ogłosił, że wraz z Zełenskim rozpoczynają tworzenie koalicji ws. dostarczenia Ukrainie myśliwców F-16. W ramach tych działań Wielka Brytania ma wkrótce rozpocząć szkolenie ukraińskich pilotów z obsługi zachodnich myśliwców. Deklarację o gotowości szkolenia ukraińskich pilotów w tym zakresie złożyła też Belgia.

Czytaj więcej

Kolejny atak rakietowy Rosji na Ukrainę. Eksplozje w Kijowie

Zełenski, przemawiając do uczestników szczytu Rady Europy w Reykjaviku przekonywał, że - biorąc pod uwagę rozmiary Ukrainy - jego kraj potrzebuje "dodatkowych zestawów obrony przeciwlotniczej (...)". - Potrzebujemy też nowoczesnych myśliwców bez których żaden system obrony przeciwlotniczej nie będzie doskonały - dodał.

Temat myśliwców F-16 dla Ukrainy pojawi się także prawdopodobnie na zbliżającym się szczycie grupy G-7 w Japonii.

Biały Dom nigdy nie wykluczył wyrażenia zgody na to, by kraje trzecie przekazały amerykańskie myśliwce, którymi dysponują Ukrainie. Każdy posiadacz myśliwców F-16, przed przekazaniem ich ukraińskiej armii, musi uzyskać zgodę na reeksport tego uzbrojenia od USA.

Na razie żaden europejski rząd nie zwrócił się z formalną prośbą do USA o zgodę na przekazanie myśliwców F-16 Ukrainie

Rzecznik Pentagonu pytany o taką zgodę, wskazał na styczniową publikację "Politico", w której wysoki rangą przedstawiciel Departamentu Obrony stwierdził, że "nie sądzi, by USA były przeciw" temu, aby kraje trzecie przekazały myśliwce Ukrainie. Rozmówca "Politico" prosił wówczas o zachowanie anonimowości uzasadniając to tym, że dyskusja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Holandia, Belgia, Polska i Dania "przesiadają się" z F-16 na F-35

"Politico" zwraca uwagę, że choć Wielka Brytania, która wraz z Ukrainą tworzy koalicję na rzeczy pozyskania myśliwców F-16 dla Kijowa, nie posiada takich myśliwców, to ma je np. Holandia, która również przyłączyła się do tej koalicji. Holenderskie Siły Powietrzne są w trakcie "przesiadania się" z myśliwców F-16 na myśliwce F-35, co - potencjalnie - "uwolni" część posiadanych przez ten kraj myśliwców F-16 (Holandia ma ich w służbie 48). "Politico" wskazuje też, że proces wymiany F-16 na F-35 zajdzie też w najbliższych latach w Belgii, Polsce i Danii.

USA podkreślają, że - w ich ocenie - myśliwce F-16 nie są tym, czego ukraińska armia potrzebuje na obecnym etapie konfliktu.

Jeden z przedstawicieli Departamentu Obrony wylicza, że trzy najważniejsze zestawy uzbrojenia, których potrzebuje Ukraina to: zestawy przeciwlotnicze, artyleria i sprzęt pancerny.

Jak pisze "Politico" na razie żaden europejski rząd nie zwrócił się z formalną prośbą do USA o zgodę na przekazanie myśliwców F-16 Ukrainie, ale rozmowy takie mogą rozpocząć się przed szczytem NATO w Wilnie, który jest zaplanowany na lipiec.

Swoje apele o dostarczenie Ukrainie zachodnich myśliwców ponowił w czasie podróży po Europie zachodniej prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Koalicja na rzecz przekazania Ukrainie myśliwców F-16

Pozostało 95% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna na Bliskim Wschodzie wisi w powietrzu
Konflikty zbrojne
Ukraińcy strzelają do Rosjan amunicją z Indii. Indie nie protestują
Konflikty zbrojne
Eksplodujące radiotelefony Hezbollahu. To był najbardziej krwawy dzień w Libanie od roku
Konflikty zbrojne
Rosja chce mieć drugą armię świata. Czy Putin szykuje się do długiej wojny?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Konflikty zbrojne
Wybuchające pagery w Libanie. Hezbollah upokorzony i zdruzgotany