Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi, że Rosjanie zaminowali ponad 170 tys. km2 terytorium Ukrainy.
Kończymy relację
Najnowsze informacje z Ukrainy będziemy publikować od rana.
Zełenski o kolejnym zarzucie wobec Rosji
- Mówimy o ponad 170 tys. kilometrów kwadratowych niebezpiecznego terytorium. Jestem pewien, że będzie to jeden z punktów oskarżenia Rosji o agresję - mówił Zełenski.
Czytaj więcej
To jest forma rosyjskiego terroru, której trzeba będzie przeciwdziałać w nadchodzących latach – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartkowym nagraniu wideo
Kreml otrzymał ciosy z Uzbekistanu i Kaukazu
Armenia, najbliższy sojusznik Putina, rozczarowana postawą Rosji wobec jej konfliktu z Azerbejdżanem, zaczęła osłabiać więzi z Moskwą. Z kolei Uzbekistan nie chce utworzenia „gazowego sojuszu”.
Czytaj więcej
Kolejne kraje sąsiadujące z Federacją Rosyjską osłabiają swe związki z Kremlem i starają się znaleźć nowych sojuszników.
Ukraina otrzymała od Francji 100 generatorów
"Ukraina otrzymała od Francji 100 generatorów średniej mocy na przejście sezonu grzewczego" - przekazało Ministerstwo Energii.
„Dziękujemy Francji za wsparcie, a w szczególności za te generatory, które pomogą nam przetrwać obecną, niezwykle skomplikowaną zimę” - pisze resort.
Mychajło Podolak o warunkach rozmów z Rosją
"Rosja musi wycofać swoje wojska i uwolnić zajęte terytoria. Elity Federacji Rosyjskiej muszą przejść transformację" - napisał doradca szefa Kancelarii Prezydenta Zełenskiego.
"A wtedy możliwe są negocjacje jako konstruktywny dialog, który odnotuje powrót FR do prawa międzynarodowego" - uważa Podolak.
Oddziały najemników Wagnera wcale nie są lepiej wyposażone niż regularna armia
- Dostałem kałasznikowa, dziewięć naboi, kamizelkę kuloodporną, bagnet i więcej nic - mówił 26-letni „wagnerowiec”, Aleksander Bołczew, którego Ukraińcy wzięli do niewoli. Dezercje wśród najemników zdarzają się podobnie, jak w regularnych oddziałach. Ale dokładna skala nie jest znana.
Czytaj więcej
W dniu w którym prezydent Władimir Putin zapewniał, że coraz mniej jest ucieczek z linii frontu, policja w samej Rosji złapała dezertera.
FSB publikuje zdjęcia z wymiany Griner - But
Kreml widzi „ryzyko” ukraińskich ataków na Krym
- Z pewnością istnieje ryzyko, ponieważ strona ukraińska kontynuuje politykę organizowania ataków terrorystycznych – powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Biały Dom dementuje stwierdzenie Arabii Saudyjskiej, że pośredniczyła w uwolnieniu Brittney Griner
- Jedynymi krajami, które negocjowały tę umowę, były Stany Zjednoczone i Rosja – powiedziała sekretarz prasowa Białego Domu, Karine Jean-Pierre, zapytana o rolę Arabii Saudyjskiej.
Papież wzruszył się mówiąc o Ukrainie
Gdy po modlitwach o tę chwilę wzruszenia zapytali go dziennikarze, papież powiedział, że wojna w Ukrainie jest "ogromnym cierpieniem" i "porażką ludzkości".
Czytaj więcej
Podczas uroczystości przy słynnych Schodach Hiszpańskich w Rzymie, papież Franciszek nie zapanował nad wzruszeniem, modląc się o pokój dla Ukrainy.
Kijów zmienia nazwy ulic. Warhol zamiast Dostojewskiego
Zmianie uległy m.in. te nazwy, które miały powiązanie z minioną erą komunistyczną.
Potężny wybuch na lotnisku w okupowanym Melitopolu
"Znowu palą nie tam, gdzie wolno" - napisał mer Melitopola Iwan Fedorow.
Matka i żona Buta dziękują Putinowi
Jeszcze dwa dni temu But, skazany w USA na 25 lat więzienia za handel bronią, miał nie wiedzieć o wymianie.
Czytaj więcej
Matka Wiktora Buta na antenie kanału Rossija 24 podziękowała prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi i MSZ za powrót syna do ojczyzny.
Państwa UE nie uznają rosyjskich paszportów wydawanych mieszkańcom zaanektowanych terytoriów Ukrainy i Gruzji
Chociaż państwa członkowskie już indywidualnie odrzucają rosyjskie dokumenty konsularne wydawane w okupowanych regionach Ukrainy i Gruzji, UE-27 chciała zapewnić wspólne ramy, a tym samym zapewnić prawidłowe funkcjonowanie granicy zewnętrznej UE.
Czytaj więcej
Ministrowie spraw wewnętrznych Unii Europejskiej potwierdzili w czwartek porozumienie polityczne między instytucjami o nieuznawaniu rosyjskich dokumentów podróży wydanych na okupowanych terenach Ukrainy lub Gruzji.
Scholz: Jesteśmy gotowi do rozmów z Rosją na temat kontroli zbrojeń w Europie
- Proponowaliśmy to przed wojną i to stanowisko nie uległo zmianie - mówił kanclerz Niemiec w wywiadzie dla grupy medialnej Funke.
Czytaj więcej
- Rosja przestała grozić użyciem broni jądrowej - przekonywał kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wywiadzie dla grupy medialnej Funke.
Czy Macron naprawdę chce wchodzić w układy z Putinem?
W atmosferze skandalu w świat poszła wiadomość o tym, że zdaniem Macrona rozmowy pokojowe, które zakończą wojnę w Ukrainie, powinny objąć gwarancje bezpieczeństwa dla Rosji ze strony NATO. Z Kijowa, ale też Warszawy czy Wilna popłynęły słowa oburzenia. Tyle że słowa zostały poprzedzone nie mniej ważnym przesłaniem - wyjaśnia Jędrzej Bielecki.
Czytaj więcej
Francuski przywódca porównał prawo Ukraińców do odzyskania półwyspu do walki Francuzów o odzyskanie Alzacji i Lotaryngii w I wojnie światowej, być może najbardziej heroicznego starcia w historii Republiki.
Przetrzymywany w Rosji Paul Whelan: Jestem zakładnikiem
Skazany w Rosji na 16 lat więzienia za szpiegostwo Paul Whelan jest "bardzo rozczarowany", że administracja prezydenta Joe Bidena nie zrobiła więcej, aby go uwolnić, jak Brittney Griner.]
Czytaj więcej
Jestem bardzo rozczarowany, że nie zrobiono więcej, aby zapewnić moje zwolnienie, zwłaszcza że zbliża się czwarta rocznica mojego aresztowania. Zostałem aresztowany za przestępstwo, które nigdy nie miało miejsca - powiedział w rozmowie telefonicznej Paul Whelan, Amerykanin odsiadujący w Rosji 16 lat więzienia za szpiegostwo. .
Nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy od Słowacji
Poinformował o nim Rastislav Káčer, słowacki minister spraw zagranicznych i europejskich, który w czwartek przebywał z wizytą w Kijowie.
Czytaj więcej
Rastislav Káčer, słowacki minister spraw zagranicznych i europejskich, powiedział, że jego kraj wyciągnął wnioski z historii i przypomniał zwolennikom negocjacji z Rosją, że układy z Hitlerem doprowadziły do II wojny światowej i zniszczenia ówczesnej Czechosłowacji.
USA mają poprzeć dostawę Leopardów 2 dla Ukrainy
Zaznacza się, że Niemcy mogą jak najszybciej dostarczyć 80 czołgów z zapasów samych producentów Rheinmetall i Krauss-Maffei Wegmann.
UE zasili Europejski Instrument na rzecz Pokoju
Z jego funduszy finansowana jest pomoc militarna dla Ukrainy.
Czytaj więcej
Kraje Unii Europejskiej dodadzą kolejne 2 miliardy euro do funduszu EPF, który powstał w celu opłacenia wsparcia wojskowego dla Ukrainy.
Potężne eksplozje w okupowanym Berdiańsku
Trzy potężne wybuchy i 15 słabszych, które po nich nastąpiły, spowodowały pożar w bazie powietrznej w okupowanym przez Rosję Berdiańsku w obwodzie zaporoskim.
Turcja żąda od Rosji dużej zniżki na gaz
Jeśli strony nie dojdą do porozumienia w sprawie obniżki ceny, to Ankara zamierza osiągnąć odroczenie płatności za dostawy rosyjskiego gazu aż do 2024 roku, wyjaśnia Bloomberg.
Czytaj więcej
Turcy celnie wybrali moment na takie żądania. W sytuacji antyrosyjskich sankcji są największym klientem Gazpromu i oknem na świat dla rosyjskiego gazu. Zgodzili się też na budowę na ich terenie hubu z rosyjskim gazem, na czym szczególnie zależało rosyjskiemu reżimowi. Ale tę zgodę mogą cofnąć.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy znalazła w świątyniach rosyjskie paszporty
Operację prowadzono w świątyniach Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego w obwodach chersońskim, czerkaskim, żytomierskim i wołyńskim.
Na terenie diecezji znaleziono rosyjskie paszporty, literaturę prokremlowską, „dokumenty” administracji okupacyjnych oraz "flagi organizacji terrorystycznych - DRL i ŁRL" - informuje SBU.
Ponadto ustalono, że miejscowy archimandryta – opat katedry Zaśnięcia – był obecny na Kremlu podczas ogłoszenia aneksji czterech obwodów ukraińskich.
Biden o powrocie Griner: Jest bezpieczna
Po miesiącach niesprawiedliwego przetrzymywania w Rosji, w nieznośnych okolicznościach, Brittney wkrótce wróci w ramiona swoich bliskich. I powinna była tam być przez cały czas - powiedział prezydent Joe Biden.
Czytaj więcej
Amerykańska gwiazda koszykówki Brittney Griner wraca do domu po miesiącach niesprawiedliwego przetrzymywania w Rosji w nieznośnych okolicznościach - powiedział prezydent Joe Biden. Poruszył też sprawę wciąż przetrzymywanego w Rosji Paula Whelana.
Kim jest Wiktor But?
But był sądzony w USA za dostarczanie broni FARC, kolumbijskiej partyzantce, która brała udział w wojnie domowej w Kolumbii trwającej do 2016 roku. USA twierdziły, że broń była przeznaczona do zabijania obywateli USA.
Czytaj więcej
Gwiazda WNBA, Brittney Griner, odzyskała wolność po wymianie więźniów do jakiej doszło między USA a Rosją - w zamian za wypuszczenie Griner przez Rosję, USA wypuścił Wiktora Buta. Kim jest Rosjanin, który odsiadywał wieloletni wyrok w więzieniu w USA?
Wymiana więźniów między USA a Rosją: Brittney Griner za Wiktora Buta
Griner trafiła do kolonii karnej w Republice Mordowii, po prawomocnym skazaniu jej na dziewięć lat więzienia za posiadanie narkotyków, które znaleziono w jej bagażu podczas odprawy na lotnisku w Moskwie.
Czytaj więcej
Gwiazda amerykańskiej WNBA Brittney Griner została zwolniona z rosyjskiego więzienia w ramach wymiany więźniów za skazanego rosyjskiego handlarza bronią Wiktora Buta - informuje CNN.
Putin potwierdza, że Rosja atakuje infrastrukturę energetyczną "sąsiedniego państwa"
- Ale kto zaczął? Kto zaatakował Most Krymski, kto wysadził linie energetyczne prowadzące do elektrowni atomowej w Kursku, kto nie dostarczał wody do Doniecka? - pytał prezydent Rosji (Donieck, to miasto na Ukrainie okupowane przez separatystów z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, która została nielegalnie anektowana przez Rosję).
Czytaj więcej
Prezydent Rosji, Władimir Putin oświadczył, że rosyjskie uderzenia na infrastrukturę energetyczną Ukrainy, są odpowiedzią na uderzenia na rosyjską infrastrukturę, w tym Most Krymski.
Lekarze odsyłają chorych, brakuje leków
Ogólnorosyjski Związku Pacjentów napisał w tej sprawie na Kreml.
Czytaj więcej
Regiony Rosji odmawiają leków ratujących życie pacjentom z chorobami układu krążenia. Tłumaczą to brakami stałego zameldowania w danym regionie, ale prawdziwe powody są inne.
SBU zatrzymała w Odessie małżeństwo podejrzane o szpiegowanie dla Rosji
Jak informuje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy para miała zbierać dane wywiadowcze dla Rosji na temat planowanego rozmieszczenia ukraińskiej armii oraz ruchach obrony przeciwlotniczej. Małżonkowie mają być oficerami rosyjskiego wywiadu wojskowego, którzy chcieli stworzyć siatkę agentów na południowej Ukrainie.
"FAZ": Waszyngton pozostawia Berlinowi decyzję, jaką broń chce dostarczyć Ukrainie
Gazeta powołuje się na oświadczenie rzeczniczki Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, będące odpowiedzią na wcześniejsze artykuły dotyczące dostarczenia Ukrainie czołgów bojowych Leopard 2. Według „FAZ” kilka źródeł potwierdziło, że już w październiku Jake Sullivan, doradca prezydenta Joe Bidena ds. bezpieczeństwa, zachęcał Niemcy do dostarczenia Ukrainie czołgów bojowych. Sullivan miał powiedzieć to podczas rozmowy telefonicznej z doradcą kanclerza Olafa Scholz ds. polityki zagranicznej Jensa Ploetnera. Miał on też dodać, że amerykańska zgoda na dostawę niemieckich czołgów nie oznacza, że Waszyngton żąda tego od Berlina.
Czytaj więcej
Waszyngton pozostawia decyzję Berlinowi, jaką broń chce dostarczyć Ukrainie – pisze „FAZ” powołując się na informacje amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W tle pojawia się m.in. spór o patrioty.
Rzeczniczka MSZ Rosji: UE stała się politycznym i finansowym ramieniem NATO
Zdaniem Marii Zacharowej w Brukseli militaryzm bierze górę nad wszelkimi próbami dyplomacji.
Czytaj więcej
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa skomentowała wizytę szefa polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josepa Borrela w obozie szkoleniowym dla ukraińskich żołnierzy w Polsce. Jej zdaniem militaryzm bierze górę nad wszelkimi próbami dyplomacji.
Rosjanie tęskna za amerykańskimi napojami gazowanymi
Podróbki Coca-coli często okazują się obrzydliwe w smaku.
Czytaj więcej
W sklepach Moskwy pojawiła się Coca-cola, choć amerykański koncern pożegnał ten rynek po rosyjskiej napaści na Ukrainę. Rosjanie na napój się rzucili, a potem zaczęli pisać skargi, że smakuje obrzydliwie. Okazało się, że to podróbka „niewiadomego pochodzenia”.
Rosjanie twierdzą, że zniszczyli dwie wyrzutnie HIMARS
Rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow poinformował, że w wyniku ataku rosyjskiego lotnictwa w obwodzie zaporoskim, w rejonie miejscowości Szewczenkowskoje i Grigorowskoje, pięć wyrzutni rakiet wyprodukowanych w USA i wyrzutnia Mars-II wyprodukowana w Niemczech zostały zniszczone. Ze słów gen. Konaszenkowa wynikało też, że Rosjanie mieli zniszczyć dwie wyrzutnie HIMARS w miejscowości Iłyichewka w obwodzie donieckim. W przeszłości Rosjanie informowali już wielokrotnie o niszczeniu zestawów HIMARS, ale nigdy informacji tych nie potwierdziła ani strona ukraińska, ani Amerykanie.
Rosjanie informują o zabiciu 90 polskich najemników na Ukrainie
Ministerstwo Obrony przekazało, że polscy najemnicy zostali zabici w obwodzi charkowskim. Informacji tych nie potwierdziła strona ukraińska.
Czytaj więcej
Siły Powietrzne Rosji zabiły ponad 90 polskich najemników w obwodzie charkowskim - podało rosyjskie Ministerstwo Obrony w raporcie dotyczącym przebiegu wojny na Ukrainie.
Były ambasador Ukrainy w Polsce: Potrzebujemy urządzeń, które pozwoliłyby na dostarczenie prądu, ciepła i wody do miast
- W Kijowie bywają przerwy w dostawach prądu trwające po 3-4 godziny, w ostatnim tygodniu nie było prądu chyba przez kilka dni. Każdy, wraz z sąsiadami, stworzyć własną infrastrukturę - generatory, powerbanki, tak żeby przez jakiś czas ten prąd mieć: naładować komórki, podgrzać wodę - mówił o sytuacji w Kijowie Anatolij Deszczyca.
Czytaj więcej
Nie wiadomo jak Rosjanie będą dalej atakować Ukrainę. Zajmują się terroryzmem - mówił w rozmowie z RMF FM były ambasador Ukrainy w Polsce, Andrij Deszczyca.
Szoszyn: Putin jednoznacznie przyznaje - Rosji chodzi o budowę nowego imperium i podział Europy
– Co dotyczy trwałości procesu i wyników specjalnej operacji wojskowej, oczywiście to może być długotrwały proces. Ale wspomnieliście też o tym, że pojawiły się nowe terytoria. To przecież znaczący rezultat dla Rosji, to poważna kwestia. Cóż tu ukrywać, Morze Azowskie stało się wewnętrznym morzem Federacji Rosyjskiej, to poważne sprawy - mówił w środę prezydent Rosji, Władimir Putin. Jego słowa analizuje Rusłan Szoszyn, dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
Władimir Putin wreszcie wprost wyjawił prawdziwe przyczyny trwającej od ponad dziewięciu miesięcy wojny. To policzek dla prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który wciąż baja o „gwarancjach bezpieczeństwa dla Rosji”.
Rosyjska Duma przyjmuje ustawę zakazującą macierzyństwa zastępczego dla cudzoziemców
Ustawa została przyjęta przez rosyjską Dumę.
Czytaj więcej
Niższa izba rosyjskiego parlamentu przyjęła w czwartek w drugim i trzecim czytaniu projekt ustawy, która zakazuje cudzoziemcom korzystania z rosyjskich matek zastępczych.
W nocy i rankiem Rosjanie ostrzelali obwód doniecki
Pawło Kyryłenko, gubernator obwodu donieckiego, poinformował o nocnym i porannym ostrzale obwodu donieckiego, w wyniku którego zginęło dwóch cywilów a pięciu zostało rannych. Ofiary to mieszkańcy Bachmutu i miejscowości Iwaniwskij.
Pieskow: Kreml nie planuje świętowania 100-lecia utworzenia ZSRR
- Nie świętujemy. To ważna część naszej historii, integralna część rosyjskiej historii, ale - jak mówił prezydent - tylko osoba bez serca może nie żałować upadku ZSRR i tylko osoba bez mózgu - może chcieć odbudować Związek - tak rzecznik Kremla odpowiedział na pytanie czy w Rosji świętowane będzie oficjalnie 100-lecie utworzenia ZSRR.
Rosjanie przejmują pola uprawne Ukrainy
Były minister rolnictwa Federacji Rosyjskiej przywłaszczył najlepsze pola
Czytaj więcej
Po rosyjskiej napaści na Ukrainę najlepsze ziemie trzech największych gospodarstw rolnych na Ukrainie zawłaszczyła spółka rolna byłego rosyjskiego ministra rolnictwa Aleksandra Tkaczowa. Chodzi o ponad 162 tysięcy hektarów ukraińskich czarnoziemów. Rosjanie zagrabili też zgromadzone tam zboże i inne zapasy.
Pododdziały elitarnej 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej rozmieszczane w rejonie Swatowa
Brytyjski resort obrony, w swoim najnowszym raporcie z ukraińskich frontów informuje, że w rejonie Swatowa, w obwodzie ługańskim, Rosjanie rozmieszczają, wzdłuż swoich pozycji obronnych, pododdziały 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej - jednostki uważanej za elitarną, która doznała jednak ciężkich strata w czasie walk we wcześniejszej fazie wojny. Jak przypomina resort obrony Wielkiej Brytanii 1. Armia Pancerna poniosła duże straty m.in. w czasie odwrotu Rosjan w obwodzie charkowskim we wrześniu 2022 roku.
Dmitrij Pieskow tłumaczy słowa Putina chwalącego się podbojami na Ukrainie
Pytany o słowa prezydenta Władimira Putina, który stwierdził, że aneksja nowych terytoriów jest znaczącym osiągnięciem w ramach "specjalnej operacji wojskowej", rzecznik Kremla odparł, iż "jednym z głównych celów specjalnej operacji wojskowej (...) była ochrona ludzi mieszkających na południowo-wschodniej Ukrainie, którzy mieszkają w Donbasie". - W ramach ochrony tych ludzi (...) anektowano tereny, w wyniku przeprowadzonych tam referendów. O tym mówił prezydent - wyjaśnił.
Czytaj więcej
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, na konferencji prasowej przyznał, że "ryzyka dla bezpieczeństwa Krymu i Sewastopola nadal się utrzymują", a Rosja "sięga po środki", które mają eliminować te ryzyka.
Estonia idzie w ślady Łotwy i Litwy i zakazuje nadawania rosyjskiej telewizji Dożd
Dożd to niezależna, rosyjska telewizja, uznawana w Rosji za "zagranicznego agenta".
W Niemczech rosyjska machina dezinformacji coraz skuteczniej dociera ze swoim przekazem
Szeroko zakrojone działanie mające na celu atakowanie uchodźców z Ukrainy mają coraz większy zasięg w Niemczech.
Czytaj więcej
W mediach społecznościowych prokremlowskie grupy wykorzystują niemiecki gniew z powodu kryzysu energetycznego, by podważyć poparcie dla Ukrainy.
Zełenski człowiekiem roku "Time". Jest reakcja Kremla
- Linia redakcyjna tego magazynu nie wykracza poza paneuropejski mainstream, który jest (...) antyrosyjski i (...) rusofobiczny ze swojej natury - tak rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow skomentował przyznanie przez tygodnik "Time" tytułu "Człowieka Roku 2022" prezydentowi Ukrainy, Wołodymyrowi Zełenskiemu i "duchowi Ukrainy".
Rosyjski resort obrony informuje o ćwiczeniach rosyjskich żołnierzy na Białorusi
"Żołnierze strzelają ze wszystkich rodzajów broni podręcznej, a także z moździerzy, doskonalą się w prowadzeniu pojazdów bojowych (...)" - pisze resort obrony Rosji.
Czytaj więcej
Rosyjski resort obrony poinformował, że żołnierze z Zachodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej "biorą udział w intensywnym szkoleniu bojowym na poligonach sił zbrojnych Republiki Białorusi".
Rankiem Rosjanie ostrzelali obwód sumski
Dmytro Żywicki, gubernator obwodu sumskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że w czwartek, ok. 8 rano, Rosjanie ostrzelali z moździerzy okolice wsi Myropił.
W ciągu doby na Ukrainie zginęło 11 cywilów
Informacje takie przekazuje na swoim kanale zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko. Z jego wpisu wynika też, że rannych, w wyniku działań wojennych, zostało 17 osób.
Nad ranem Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Kupiańsk
Jednostki Federacji Rosyjskiej przeprowadziły ok. 4:30 rano atak rakietowy na wyzwolony Kupiańsk, w obwodzie charkowskim. W wyniku ostrzału uszkodzony został budynek administracyjny. O ostrzale poinformował szef charkowskiej administracji obwodowej, gubernator obwodu, Ołeh Synehubow. Rosjanie mieli ostrzelać Kupiańsk z użyciem zestawów przeciwlotniczych S-300.
Kwaśniewski: Rosja za słaba, by zakończyć wojnę. Ukraina - mimo wsparcia - też
- Władimir Putin przygotowuje Rosję na długą wojnę, bo to będzie długa wojna. Rosja jest za słaba, aby tę wojnę wygrać, a Ukraina - mimo pomocy Zachodu - jest niewystarczająco silna, by ją zakończyć. Musimy być przygotowani na to, że ta wojna na wyczerpanie będzie długotrwała. Istotne, jaka będzie zima, być może ta zima spowoduje, że obie strony będą na tyle wyczerpane, że skłonność do jakichś rozmów będzie większa niż dzisiaj. To wojna na lata, a konflikt na pokolenia - poziom nienawiści między Ukraińcami a Rosjanami trzeba będzie łagodzić przez wiele pokoleń - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem były prezydent pytany o to czy prezydent Rosji przygotowuje swój kraj na długą wojnę.
Czytaj więcej
Na Zachodzie zawsze były grupy, które chciały układać się z Rosją - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem były prezydent, Aleksander Kwaśniewski.
Od początku wojny na Ukrainie zginęło 443 dzieci
Dane takie przekazuje Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. Z informacji przekazywanych przez prokuraturę wynika, że od 24 lutego, w wyniku działań wojennych zginęło co najmniej 443 dzieci a 855 zostało rannych. Dane te nie są jednak pełne ze względu na trudność ich zbierania na terenach okupowanych przez Rosję i w rejonie prowadzenia działań wojennych. 6 grudnia - jak informuje prokuratura - 15-letnia dziewczyna została ranna w wyniku ostrzału rakietowego wsi Kuprianiwka w obwodzie zaporoskim.
W 2023 roku na rynku pojawi się zmodyfikowany karabin AK-12
Prezes Koncernu Kałasznikow, Alan Łusznikow zapowiedział, że karabin szturmowy AK-12, zmodyfikowany w związku z wnioskami z jego użycia w czasie wojny na Ukrainie, zacznie być produkowany w 2023 roku. - Od początku specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie - red.) stworzyliśmy grupę roboczą, która pracowała nad kwestiami związanymi z codziennym użyciem (karabinu) we współpracy z klientem - podkreślił Łusznikow.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 8,254 mln osób
Z danych Straży Granicznej wynika, że w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 21 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 19 tys. osób (od 24 lutego - ponad 6,427 mln osób).
Sztab Generalny Ukrainy: Zginęło ponad 93 tys. Rosjan
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu ostatniej doby zginęło 340 rosyjski żołnierzy, a łączny bilans ofiar po stronie wroga wzrósł do 93 080.
Wybuch nad Sewastopolem
Okupacyjne rosyjskie władze w Sewastopolu informują o zestrzeleniu drona.
Politico uznało Zełenskiego za najbardziej wpływową osobę w Europie
Europa się zmienia. Kontynent dokonuje ponownej oceny swoich strategicznych relacji, poważnie podchodzi do kwestii obronności, przemyślenia polityki handlowej, akcesyjnej i bezpieczeństwa energetycznego. Ogólnie rzecz biorąc, na nowo rozważa, co to znaczy być Europejczykiem - i to w dużej mierze z powodu ukraińskiego komika, który zmienił się w prezydenta - pisze Politico.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został najbardziej wpływową osobą w Europie w 2022 roku według Politico.
Na lotnisku pod Riazaniem nie ma bombowców
Rosjanie przenieśli bombowce z bazy lotniczej pod Riazaniem. Na początku tygodnia Ukraina zaatakowała lotniska przy pomocy dronów.
Czytaj więcej
Z rosyjskiej wojskowej bazy lotniczej pod Riazaniem zniknęło do 10 bombowców Tu-22M. Na początku tygodnia doszło tam do pożaru po ataku drona.
W ciągu doby w obwodzie donieckim w wyniku działań wojennych Rosji zginęło dziewięciu cywilów
Informacje takie podaje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu, Pawło Kyryłenko. Z wpisu Kyryłenki wynika, że sześć osób zginęło w wyniku ataku na Kurachowe, a pozostałe ofiary to mieszkańcy Krasnohoriwki, Iwanowki i Bachmutu. 15 mieszkańców obwodu zostało rannych.
ISW: Putin porównuje się do cara, uajwnia imperialne ambicje Rosji
Według think tanku z USA Putin przygotowuje Rosjan na "długą, zaciętą wojnę na Ukrainie, która będzie trwać w celu podboju kolejnych części ukraińskiego terytorium".
Czytaj więcej
"Rosyjski prezydent, Władimir Putin, stwarza warunki do prowadzenia długiej wojny na Ukrainie" - pisze think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW), w swojej najnowszej analizie.
W nocy Rosjanie ostrzelali obwód dniepropietrowski
Obwód dniepropietrowski został ostrzelany w nocy przez Rosjan przy użyciu wyrzutni rakiet Grad i ciężkiej artylerii - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko. Na obwód miało spaść w nocy ponad 70 pocisków. Ostrzelany miał zostać rejon nikopolski.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosjanie chcą przeprowadzić mobilizację na Zaporożu
W swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na frontach ukraiński Sztab Generalny podaje, że na terenie okupowanego obwodu zaporoskiego Rosjanie, chcąc uzupełnić straty swoich jednostek, zamierzają przeprowadzić mobilizację wśród lokalnych mieszkańców. W okupowanym Melitopolu do mężczyzn w wieku poborowym miały zostać wysłane wezwania do stawienia się w komisjach wojskowych "w bliskiej przyszłości".
Minister obrony Armenii składa roboczą wizytę w Rosji
O wizycie Surena Papikyana w Rosji informuje służba prasowa Ministerstwa Obrony Armenii.
Moskwie kończą się powoli zapasy rakiet, choć próbuje je uzupełniać zakupami w Iranie
Turcja odmówiła prawa skorzystania z cieśnin czarnomorskich rosyjskim okrętom wojennym uzbrojonym w rakiety „Kalibr” (używane do ostrzeliwania Ukrainy), blokując im w ten sposób drogę na Morze Czarne.
Czytaj więcej
Po ukraińskim ataku na lotniska rosyjskich bombowców strategicznych Ukraina szykuje się do kolejnych, Waszyngton tłumaczy się przed Moskwą, a Moskwa przebąkuje o rozmowach.
Od kwietnia Krajowa Administracja Skarbowa stwierdziła dwie próby handlu paliwem z Rosji i Białorusi
Dziesięć postępowań jest wciąż w toku z powodu oczekiwania na wyniki badań – to najważniejsze dane z odpowiedzi KAS na interwencję posłanki Hanny Gill-Piątek z Polski 2050. Oznacza to, że regulacja zakazująca napływu węgla z krajów odpowiedzialnych za agresję w Ukrainie okazała się skuteczna.
Czytaj więcej
Polska skutecznie odcięła się od czarnego paliwa z Rosji i Białorusi – wynika z kontroli. Premier Morawiecki zapewnia zaś, że zimą węgla nie zabraknie.
Ministerstwo Obrony Litwy w 2023 roku chce przeszkolić 1 500 ukraińskich żołnierzy
W 2022 roku ok. 500 ukraińskich żołnierzy zostało przeszkolonych w czasie kursów organizowanych przez litewską armię. W 2023 roku liczba ta ma wzrosnąć do 1 500 - przy czym 1 100 z tych żołnierzy zostanie przeszkolonych na Litwie - podało litewskie Ministerstwo Obrony.
Na Litwie ruszyła zbiórka śpiworów dla Ukraińców
Litewski Czerwony Krzyż ogłosił zbiórkę śpiworów dla Ukraińców, co ma pomóc mieszkańcom Ukrainy przetrwać trudną zimę w sytuacji, w której Rosjanie regularnie atakują ukraińską infrastrukturę krytyczną. Zbiórka odbędzie się 10-11 grudnia, a akcję wsparł prezydent kraju, Gitanas Nauseda - informuje serwis Delfi. - Apelują do litewskich gmin i przedsiębiorstw, by pomogły Ukrainie przekazując jej generatory prądu, których kraj ten tak bardzo dziś potrzebuje - powiedział Nauseda.
SBU: 12 lat więzienia dla prawosławnego duchownego za zdradę
Skazany duchowny z cerkwi w Lisiczańsku miał przekazywać Rosjanom informacje o pozycjach ukraińskich jednostek w Lisiczańsku oraz w pobliskim Siewierodoniecku (oba miasta są obecnie okupowane przez Rosjan, znajdują się w obwodzie ługańskim - red.).
Czytaj więcej
Prawosławny duchowny został skazany na Ukrainie na 12 lat więzienia za przekazywanie informacji Rosjanom - wynika z informacji przekazywanych przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy.
Ukraińcy proszą USA o amunicję zakazaną w ponad 100 krajach świata
Amunicja kasetowa to rodzaj amunicji zawierający od kilku do kilkuset mniejszych ładunków. W określonym momencie te dodatkowe ładunki są uwalniane z głowicy bądź bomby kasetowej siłą wybuchu niewielkiego ładunku prochowego lub siłą odśrodkową. 30 maja 2008 podczas konferencji w Dublinie 111 państw poparło zakaz używania bomb kasetowych. Konwencji w tej sprawie nie ratyfikowały jednak USA (podobnie jak Ukraina, ale też np. Polska). Rosjanie mają regularnie używać broni kasetowej na Ukrainie.
Czytaj więcej
Ukraińscy urzędnicy i politycy w ostatnich miesiącach apelowali do administracji Joe Bidena i członków Kongresu, aby Stany Zjednoczone udostępniły Ukrainie amunicję kasetową - czyli typ amunicji, który jest zakazany w ponad 100 państwach świata.
Scholz: Ryzyko użycia przez Rosję broni atomowej na Ukrainie zmniejszyło się
- Rosja przestała grozić użyciem broni atomowej na Ukrainie. To reakcja na wyznaczenie przez społeczność międzynarodową czerwonej linii - ocenił kanclerz Niemiec.
Czytaj więcej
Ryzyko użycia przez prezydenta Rosji, Władimira Putina, broni atomowej w ramach działań wojennych prowadzonych na Ukrainie, zmniejszyło się w związku z międzynarodową presją - oświadczył kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, w wywiadzie opublikowanym w czwartek.
Zełenski: W większości miast i obwodów będą wyłączenia prądu
- Stale zwiększamy moc i dostawy prądu (...). Ale nie należy zapominać - i nikt nie powinien zapominać - że niemożliwe jest przywrócenie działania systemu energetycznego w 100 proc., do stanu w jakim był on przed rozpoczęciem rosyjskiego terroru energetycznego. Potrzebujemy czasu. Dlatego harmonogram wyłączeń prądu pozostaje w mocy w większości miast i obwodów - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Zełenski mówił, że największa liczba wyłączeń prądu jest obecnie notowana w Kijowie i obwodzie kijowskim, obwodach: lwowskim, żytomierskim, chmielnickim, połtawskim, winnickim i zakarpackim.
Wiceszef MSZ Rosji: Nie chcemy zrywać relacji dyplomatycznych z USA
Rosja nie uważa, że potrzebne jest zerwanie relacji dyplomatycznych z USA - przekonywał wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Riabkow. - Nie chcemy takiego rozwoju sytuacji. (...) Zerwanie relacji dyplomatycznych jest sygnałem, że nie ma już żadnych politycznych zasobów, pozostaje tylko siła. Nie potrzebujemy tego. (...) Kanały dyplomatyczne są pożądane i są potrzebne, poza wszystkim, do rozmawiania na temat losu obywateli Rosji w amerykańskich więzieniach i w wielu innych kwestiach konieczna jest możliwość wysyłania sygnałów - mówił dyplomata.
W Izium ulica Bandery zamiast Puszkińskiej
Zarządzenie o zmianie związanych z Federacją Rosyjską nazw ulic w mieście Izium podpisał szef administracji wojskowej.
Czytaj więcej
W mieście Izium na Ukrainie przemianowano 21 ulic, których nazwy były związane z Rosją. Jedna z ulic została nazwa imieniem Stepana Bandery, przewodniczącego frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów - OUN-B, która ponosi odpowiedzialność za dokonane w latach 40. XX wieku ludobójstwo polskiej ludności na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.
Mer Kijowa ostrzega przed apokalipsą
- Kijów może stracić prąd, wodę i ciepło. Może dojść do apokalipsy, jak w hollywoodzkich filmach, kiedy ze względu na niską temperaturę nie można mieszkać w domach - powiedział Witalij Kliczko w wywiadzie dla agencji Reutera.
Czytaj więcej
W przypadku dalszych ataków Rosji na obiekty infrastruktury energetycznej, zimą w stolicy Ukrainy może dojść do "apokalipsy" - ostrzega mer Kijowa Witalij Kliczko zaznaczając, że mieszkańcy powinni być gotowi do ewakuacji.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy zapowiada, że wiosną ukraińska armia wyzwoli Ługańsk, Donieck i Sewastopol.