Choć nie są znane jeszcze dokładne podstawy programowe z edukacji obywatelskiej, już wiadomo, że zamiast nudnej teorii, postawiono w niej na praktykę.
– Odchodzimy od pamięciówki. Chcemy, by młodzi ludzie mieli poczucie sprawczości – mówiła podczas konferencji prasowej wiceministra edukacji narodowej Katarzyna Lubnauer. Jak dodała, nowy przedmiot wejdzie do szkoły we wrześniu 2025 r. i zastąpi wprowadzoną przez poprzednią władzę historię i teraźniejszość. Edukacja obywatelska będzie nauczana w II i III klasie szkoły ponadpodstawowej. Nowego przedmiotu będą uczyli nauczyciele WoS, historii i ci, którzy dotychczas uczyli HiT. – Zapowiadaliśmy koniec HiT i dotrzymujemy słowa – podkreślała Lubnauer.
Czytaj więcej
Historia i teraźniejszość znika ze szkół. Zastąpi go edukacja obywatelska uczona w sposób nie teoretyczny a praktyczny. Uczniowie poznają zasady działania państwa prawa i funkcjonowania instytucji publicznych.
Edukacja obywatelska zamiast HiT: Konsultacje nowej podstawy programowej ruszą w październiku
Szczegóły programu nie są jeszcze znane – mają się pojawić do końca października. Wtedy też rozpoczną się konsultacje publiczne. Rozporządzenie ma zostać podpisane do końca roku.