Co to jest sukcesja rodzinna firmy? Dlaczego sukcesja rodzinna jest tak ważna?
Firma rodzinna to miejsce, gdzie mieszają się dwa światy - świat rodzinny i świat biznesowy. Dynamika zmian w biznesie oraz kompleksowość relacji rodzinnych powodują, że rodzina w firmie rodzinnej może być jej główną siłą, bądź jedną z głównych słabości. Zwłaszcza jeśli komunikacja, współpraca i relacje w rodzinie nie zostaną potraktowane z należytą uwagą. Planowanie sukcesji w firmie rodzinnej powinno skupić się na zapewnieniu równowagi między biznesem i rodziną poprzez wspólne ustalenie, kto i na jakich zasadach ma decydować o przyszłości firmy, jakimi wartościami chcemy się kierować czy też jaką mamy wspólną, międzypokoleniową wizję rozwoju biznesu. Poza tym liczy się także to, jaki model biznesowy i struktura pozwolą nam wdrażać naszą wizję, jak będziemy się komunikować i współpracować i jakie mamy oczekiwania wobec kandydatów na kluczowe role w organizacji. Mając to wszystko ustalone, rodzina w firmie rodzinnej będzie stanowić jej główną siłę i przewagę - na lata i pokolenia.
Czytaj więcej
Sąd w Liechtensteinie przesłuchuje członków rodziny Zygmunta Solorza. Jego główna firma zapewnia, że jest bezpieczna i pozwie sugerujących, że jest inaczej.
Sukcesja rodzinna. Jakie są pierwsze kroki w planowaniu sukcesji?
Przede wszystkim musimy zacząć od zrozumienia czy jako założyciel/ka chcemy rozpocząć ten proces. Należy zaprosić do niego członków rodziny, zarówno tych aktywnych w biznesie jak i tych poza firmą i upewnić się czy oni też chcą rozpocząć ten proces. Kolejny, nie mniej ważny krok, to wygospodarowanie czasu i energii. Planowanie sukcesji wymaga pogodzenia z codziennymi obowiązkami. Warto też omówić cały proces z kimś, kto to już zrobił (inna firma, doradca) tak, żeby wiedzieć czego się należy spodziewać. Ułożenie harmonogramu regularnych spotkań z rodziną, spisanie tematów, o których trzeba porozmawiać, ustalenie celów procesu i tego, kto i w jaki sposóļ ma weryfikować postępy to kolejny ważny element sukcesyjnej układanki.
Sukcesja rodzinna, sukcesja menedżerska, sprzedaż zewnętrzna. Jakie są różne modele sukcesji?
Podstawowym modelem sukcesji jest kontynuacja działalności założycieli przez sukcesora lub sukcesorów. Taka sukcesja przyjmuje dwa oblicza. Albo sukcesorzy przejmują zarówno zarządzanie jak i od razu całość lub istotną część własności (udziałów, akcji), albo przejmują stery, natomiast własność firmy przejdzie na nich dopiero w przyszłości (w drodze testamentu).