Ponad 10 tys. mundurowych emerytów, którym państwo pomniejszyło świadczenia na mocy ustawy dezubekizacyjnej od października 2017 r., wygrało sprawy w sądach z państwem. MSWiA przywraca im świadczenia z całego okresu, ale bez odsetek za zwłokę, uznając, że Zakład Rentowo-Emerytalny MSWiA nie ponosi odpowiedzialności za zwłokę, bo zmniejszał on emerytury na mocy ustawy. Ci, którzy oddają sprawy do sądu – przegrywają. Okazuje się jednak, że w dwóch polskich sądach zapadły precedensowe wyroki nakazujące państwu wypłacić również odsetki. I MSWiA je wypłaciło.
Czytaj więcej
MSWiA przegrało ponad 90 proc. spraw sądowych z funkcjonariuszami, których objęła ustawa dezubekizacyjna PiS. W tym roku państwo zwróci im nawet 3 mld zł.
„Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA zrealizował wypłatę odsetek na podstawie dwóch prawomocnych wyroków sądowych. W kolejnych wyrokach sądy stwierdzają, że ZER MSWiA nie ponosi odpowiedzialności za wydane decyzje (...). Oznacza, że ZER MSWiA realizując prawomocne wyroki, poza powyżej wskazanymi wyrokami nie wypłaca odsetek od naliczonych świadczeniobiorcom wyrównań” – odpowiada na nasze pytania MSWiA. Resort odmawia „Rz” ujawnienia, kiedy i gdzie takie wyroki zapadły oraz jakie odsetki dwóm funkcjonariuszom wypłacono, tłumacząc, że „organ emerytalny nie może udostępnić danych, które umożliwiłyby identyfikację osoby fizycznej”.
Postanowiliśmy więc sami odnaleźć te dwa przypadki. Jeden zapadł w Katowicach, drugi w Słupsku.
ZER ponosi odpowiedzialność
Wyrok w sądzie w Katowicach zapadł w grudniu 2022 r. – W świetle wyroku przyznano ubezpieczonemu prawo do odsetek od dnia 1 października 2017 r. do 9 lutego 2022 r. (wtedy funkcjonariusz wygrał sprawę z ZER MSWiA – przyp. aut) – mówi nam sędzia Jacek Krawczyk, rzecznik Sądu Okręgowego w Katowicach. Niestety, nie poznamy argumentów sądu. – Uzasadnienia w sprawie nie sporządzono – przyznaje sędzia Krawczyk.