Wyłuskanie takich danych zajęło nam kilkadziesiąt minut. Wystarczyło uważnie przejrzeć dokumenty związane z postępowaniami o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonych w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych, organizowanymi przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Wszystkie dokumenty są jawne, znajdują się na platformie zakupowej SKW, a dostęp do niej jest otwarty.
Jawna lista obiektów SKW
I tak w postępowaniu dotyczącym świadczenia usług pocztowych dla placówek SKW w latach 2020-2024 w załączniku nr 2 podane są dokładne adresy 21 obiektów tej służby na terenie całego kraju. Poza oficjalnie podawanymi na stronie internetowej SKW adresami centrali w Warszawie i sześciu Inspektoratów, wiemy, że obiekty wojskowego kontrwywiadu znajdują się też np. w Elblągu, Świnoujściu, Giżycku, Czerwieńsku, Kielcach, Chorzowie (nie podajemy dokładnych adresów).
Czytaj więcej
Dowódcy, którzy złożyli dymisje, zdecydowali się na taki ruch, by zaprotestować upolitycznianiu munduru - powiedział Wirtualnej Polsce płk Maciej Matysiak, były wiceszef Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
W Specyfikacji Warunków Zamówienia na dostarczenie posiłków dla ośrodków SKW w Skierniewicach i Sękocinie Starym podana jest dokładna liczba dostarczanych do tych obiektów posiłków tzw. racji dziennych. Na tej podstawie możemy wnioskować ile może przebywać w nich osób. Kolejne dane adresowe znajdujemy w specyfikacji SIWZ na usługi wywozu odpadów komunalnych i odpadów zbieranych selektywnie. W dokumentacji tej podano adresy kompleksów budynków w Sękocinie Starym, Skierniewicach, Gdyni, ale także obiektu SKW w Sopocie. Z dokumentacji przetargowej świadczenia usług serwisowania pojazdów służbowych SKW w latach 2023-2025 wiemy, że dysponuje ona 285 pojazdami nie starszymi niż dziesięcioletnie i 156 jeszcze starszymi, najwięcej jeździ ich po Warszawie - 230. Możemy też dowiedzieć się, gdzie są one serwisowane.
Jak zakamuflować informacje o obiektach Służby Kontrwywiadu Wojskowego
- Ja tego nie rozumiem, tym bardziej, że służby specjalne szczególnie powinny chronić swoje dane. W przypadku SKW – moim zdaniem, może ona organizować przetargi jako jednostka wojskowa. Gdy dzisiaj przetargi organizuje np. Jednostka Wojskowa Grom, to nie podaje nazwy, ale numer jednostki wojskowej - mówi proszony o komentarz płk. Maciej Matysiak, były zastępca szefa Służby Wywiadu Wojskowego, ekspert do spraw bezpieczeństwem Fundacji „Stratpoints”. Zdaniem byłego oficera kontrwywiadu kamuflaż obiektów jest elementem zabezpieczenia funkcjonowania tej służby. – To nie jest tak, że służby wywiadowcze obcych państw wszystko wiedzą, nie należy im pomagać w tym, aby wiedzieli więcej – dodaje płk. Maciej Matusiak.