Reguły, wedle których organizowane będą te wybory określa ustawa o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego przyjęta przez Sejm 2 czerwca b.r. po uwzględnieniu części poprawek Senatu i tego samego dnia podpisana przez Prezydenta oraz ogłoszona w „Dzienniku Ustaw". Część regulacji, które omawialiśmy w poprzednich wydaniach „Słowniczka wyborczego" pozostaje bez zmian - dotyczy to chociażby mężów zaufania i obserwatorów społecznych, praw i obowiązków komitetów wyborczych oraz zasad prowadzenia kampanii wyborczej. Zainteresowanych odsyłamy zatem do poprzednich publikacji na stronach rp.pl oraz wybieramswiadomie.pl. Co zrozumiałe, zmianie uległ nie tylko kalendarz wyborczy, ale też przepisy regulujące sam akt głosowania.
Na które zmiany warto zwrócić uwagę?
Zanim przejdziemy do omówienia procedury głosowania, zwróćmy uwagę na zmianę dotyczącą struktury obwodowych komisji wyborczych oraz te zmiany kalendarza wyborczego, które mogą być szczególnie interesujące dla nas, wyborców. Według nowych unormowań, minimalny skład obwodowej komisji wyborczej wynosi 3 osoby (dla przypomnienia, według poprzednich przepisów, minimalny skład komisji wynosił od 7 do 13 osób, w zależności od liczby mieszkańców danego obwodu). Kandydatów do komisji zgłaszać mogą pełnomocnicy tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały kandydata na Prezydenta RP. W zakładach leczniczych lub domach pomocy społecznej członkami komisji mogą być pracownicy tych placówek. Obwodowe komisje wyborcze zostaną powołane do 15 czerwca 2020 r. Z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego, organ wskazujący siedzibę komisji ma obowiązek wyposażyć członków komisji w środki ochrony osobistej: żele antybakteryjne, rękawiczki oraz maseczki.
Modyfikacja kalendarza wyborczego spowodowała zmianę terminów, które dla nas, wyborców, mają szczególne znaczenie. Według obecnego terminarza, spis wyborców dostępny będzie do wglądu w każdej gminie od 16 do 22 czerwca br. Wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie należy złożyć najpóźniej na 5 dni przed terminem wyborów, a więc do 23 czerwca 2020 r. w godzinach pracy urzędu gminy/dzielnicy.
Wyborcy, którzy między pierwszą, a drugą turą wyborów zmieniać będą miejsce zamieszkania, mogą dopisać się do spisu wyborców w miejscu, w którym przebywać będą w trakcie drugiej tury. Odpowiedni wniosek złożyć należy najpóźniej do 7 lipca 2020 r. w godzinach pracy urzędu.
Co ważne, w wyborach możemy uczestniczyć nawet, gdy nie figurujemy w spisie wyborców! Jeśli w dniu głosowania przebywać będziemy w innym miejscu niż nasze miejsce zamieszkania, możemy złożyć wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania. Zaświadczenie to daje nam prawo do głosowania w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Stosowny wniosek składamy w „swoim" urzędzie gminy pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Zaświadczenie o prawie do głosowania odebrać możemy osobiście lub przez upoważnioną przez nas na piśmie osobę. Upoważnienie takie powinno zawierać imię (imiona), nazwisko oraz nr PESEL zarówno wyborcy, jak i pełnomocnika. Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania należy zgłosić nie później niż na 5 dni przed wyborami, a więc do 23 czerwca 2020 r. w godzinach pracy urzędu. Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania obejmować może - w zależności od naszej decyzji - wyłącznie jedną lub obydwie tury wyborów. W przypadku II tury wyborów wyborcy, którzy nie wnioskowali o zaświadczenie przed pierwszym głosowaniem, mogą złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia najpóźniej do 7 lipca 2020 r.