Ustawa kagańcowa, która weszła w życie 14 lutego br. nakazała sędziom złożenie oświadczeń o swojej pozasądowej działalności. Sędzia ma obowiązek na piśmie oświadczyć, gdzie należy i jaką pełni funkcję. Chodzi o trzy informacje. Pierwsza dotyczy zrzeszeń, w tym stowarzyszeń. Druga – funkcji pełnionych w organie fundacji nieprowadzącej działalności gospodarczej. Trzecia – członkostwa w partii politycznej.
TOK FK przeanalizowało oświadczenia złożone przez sędziów z trzech apelacji. Co z nich wynika? Z części, że sędziowie zapisali się do stowarzyszeń sędziowskich "Iustitii" czy "Themis" tuż przed wprowadzeniem obowiązku wynikającego z ustawy. Czyli ewidentnie chcieli podkreślić, że należą do stowarzyszeń, które od kilku lat otwarcie i jawnie sprzeciwiają się łamaniu praworządności przez rządzących.
Czytaj także:
Iustitia: bezprawne obowiązki z tzw. ustawy kagańcowej
Z analizy TOK FM wynika także, że sędziowie należą do najróżniejszych organizacji i zrzeszeń. Pojawia się więc m.in. Polski Związek Łowiecki, UNICEF, WWF, Wojskowy Klub Sportowy - Sekcja Strzelecka, PZMot, Polski Związek Działkowców. Są też wpisy bardziej nietypowe, jak np. Związek Polskich Spadochroniarzy, Klub Tetryków Górskich, Związek Alpinistyczny Austrii, Klub Szachowy, Klub Morsów, Związek Kynologiczny, Związek Brydża Sportowego czy Polski Związek Wędkarski.