W Senacie trwają prace nad projektem nowelizacji konstytucji, który jest częścią opracowanego przez resort sprawiedliwości planu gruntownych zmian w TK, nazwanego „czteropakiem Bodnara”.
Reforma Trybunału. Obecni sędziowie muszą odejść
Proponowana nowelizacja ustawy zasadniczej zakłada m.in. wygaszenie trwającej kadencji sędziów, wprowadzenie przy wyborze sędziego czteroletniej karencji dla osób, które pełniły określone funkcje polityczne (jak poseł, senator czy członek rządu). Wreszcie propozycja przewiduje stworzenie podstaw dla szerszego stosowania przez sądy rozproszonej kontroli konstytucyjności.
Do senackiej komisji ustawodawczej trafiły już ekspertyzy konstytucjonalistów, w których wskazano na potrzebę uzupełnienia projektu m.in. o jasne określenie statusu tzw. sędziów dublerów i ograniczenie kandydowania do TK dla wiceministrów i radnych. Krytyczną opinię przedstawił też Sąd Najwyższy.
Czytaj więcej
Projekt zmiany konstytucji w sprawie Trybunału Konstytucyjnego trzeba uzupełnić - twierdzą konstytucjonaliści. Należy ograniczyć możliwość kandydowania do TK dla wiceministrów i radnych oraz jasno określić status tzw. sędziów dublerów.
We wtorek nad propozycją zmian w konstytucji debatowano podczas wysłuchania publicznego w Senacie. Uwagi i zastrzeżenia do proponowanych rozwiązań zgłosiło ponad 20 osób reprezentujących m.in. organizacje związane z wymiarem sprawiedliwości i społeczeństwem obywatelskim.