W poniedziałek w Naczelnym Sądzie Administracyjnym (NSA) odbyła się konferencja na temat unijnej reformy procedury rozpoznawania odesłań prejudycjalnych sądów krajowych.
To pierwsze z cyklu spotkań przedstawicieli Sądu Unii Europejskiej (SUE) – w tym jego prezesa Marca van der Woude’a – m.in. z polskimi sędziami administracyjnymi i środowiskami prawniczymi, których głównym celem jest przybliżenie założeń reformy dotyczącej tzw. pytań prejudycjalnych.
Jak podkreślił prezes NSA Jacek Chlebny, to ważna forma dialogu między polskim i unijnym sądownictwem. Przypomniał, że Polska znajduje się w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o ilość pytań prejudycjalnych. W 2023 r. Polska była na drugim miejscu pod względem pytań prejudycjalnych skierowanych do TSUE.
Czytaj więcej
Europejskie prawo będzie coraz bardziej regulowało sprawy nowych technologii i ich wpływ na prawa podstawowe – mówi prof. Maciej Szpunar, rzecznik generalny TSUE.
Tymczasem w tym zakresie unijne orzecznictwo czeka spora rewolucja. Jak wyjaśnił prezes SUE Marc van der Woude, niedługo dojdzie do dużej zmiany. SUE stanie się właściwy do rozstrzygania wątpliwości sądów krajowych w kilku ważnych dziedzinach prawa. Głównym powodem tej zmiany jest chęć odciążenia TSUE i utrzymanie sprawności orzekania.