Jeszcze w lutym Zgromadzenie Sędziów Sądu Apelacyjnego w Krakowie wskazało Pawła Rygla jako następcę odwołanego przez Bodnara nominata Zbigniewa Ziobry Zygmunta Drożdżejki. Rygiel nie miał kontrkandydatów, dostał 27 głosów od 29 sędziów. 27 lutego 2024 r. minister powołał go na prezesa na sześcioletnią kadencję, a teraz przywiózł oficjalną nominację.
Resort sprawiedliwości podaje, że Paweł Rygiel otrzymał tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Karierę zaczynał jako asesor sądowy w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza. W latach 2002-2004 pełnił funkcję wiceprezesa Sądu Okręgowego w Krakowie, a później został sędzią krakowskiego SA.
Szybkie awanse, krótka kariera poprzednika
Jak informowało OKO.press, Paweł Rygiel kwestionował status neo-KRS i neo-sędziów. Przeprowadził test na niezależność neo-sędziego Drożdżejki, który dostał dwa skokowe awanse od neo-KRS — z sędziego rejonowego na okręgowego w 2020 r. i bardzo szybko, bo w połowie 2021 r., na sędziego apelacyjnego. Rygiel ustalił wówczas, że neo-KRS w uchwale napisała nieprawdę o życiorysie Drożdżejki. Uchwała KRS trafiła do prezydenta, który na jej podstawie wręczył nominację. Rygiel działając jako sąd złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury na neo-KRS.
Potem głośna była sprawa wyłączenia Pawła Rygla z rozpoznania sprawy odwołania od wyroku krakowskiego sądu okręgowego nakazującego Poczcie Polskiej zapłatę kar z tytułu umowy na dostarczanie przesyłek sądowych. Pocztę pozwał niezadowolony z jej usług Sąd Rejonowy w Grójcu. Rygla wyłączył Drożdżejko, co środowisko uznało za odwet, bo w przeszłości Rygiel dwukrotnie wyłączył z orzekania Drożdżejkę.
Czytaj więcej
Krakowski sędzia Zygmunt Drożdżejko wyłączył sędziego Pawła Rygla (obaj z Sądu Apelacyjnego w Krakowie) z rozpoznawania sprawy pozwanej Poczty Polskiej. Z uzasadnienia postanowienia wynika, że Drożdżejko podważa niezależność sędziego Rygla, bo Rygiel kwestionuje jego awanse - czytamy w OKO.press.