Zakład Ubezpieczeń Społecznych we wrześniu przyznał sędziemu NSA emeryturę , a w grudniu zawiesił jej wypłatę. Z decyzji wynikało, że brak jest podstaw do wypłaty emerytury, ponieważ ubezpieczony nadal jest pracownikiem - wprawdzie rozwiązał umowę o pracę z uniwersytetem, ale nadal jest zatrudniony na stanowisku sędziego na podstawie mianowania. ZUS poinformował, że podejmie wypłatę, jeśli sędzia przedstawi świadectwo pracy lub zaświadczenie potwierdzające fakt rozwiązania stosunku zatrudnienia w sądzie.
Jako podstawę prawną ZUS wskazał art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z tym przepisem prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z każdym pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je pośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.
Czytaj więcej
Stan spoczynku nie jest emeryturą, bo służba sędziowska trwa do śmierci.
Dwa systemy emerytalne
Sędzia zaskarżył decyzję wskazując, że przyjęta w niej interpretacja art. 103a nie uwzględnia istnienia od 1997 r. odmiennego dla sędziów systemu zaopatrzenia społecznego. Sędziowie nie przechodzą na emeryturę, lecz w stan spoczynku. A uposażenie, które jest wówczas wypłacane nie jest emeryturą z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, lecz jest świadczeniem ze sfery Skarbu Państwa. Wynosi 75% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat, pobieranych na ostatnio zajmowanym stanowisku. W razie zbiegu prawa do uposażenia w stanie spoczynku z prawem do emerytury lub renty z FUS, co do zasady wypłaca się wyłącznie uposażenie.
Sędzia M.S. podkreślił, że do sytuacji aktywnego sędziego, który nabył prawo do emerytury z FUS, odnosi się wprost art. 100 § 8 ustawy o sądach powszechnych, która jest lex specialis wobec przepisu art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Ustawodawca stwierdza, że wynagrodzenie z tytułu pracy na stanowisku sędziego oraz uposażenie przysługujące w stanie spoczynku jest osiąganiem przychodu, powodującym zawieszenie prawa do emerytury lub renty albo zmniejszenie tych świadczeń w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z FUS. Przy czym limity przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie prawa do świadczenia emerytalnego dotyczą tylko osób, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. W przypadku sędziego M.S. nie ma to miejsca, gdyż skończył już 65 lat.