SKK zrzesza przedstawicieli różnych zawodów prawniczych: głównie sędziów, adwokatów i radców prawnych. Opracowują projekty ustaw w kwestiach poruszanych na Kongresach Prawników Polskich. Projekt nowych przepisów o KRS to jeden z serii propozycji przedstawionych podczas III kongresu w ostatni weekend czerwca br. Najważniejszy zamysł reformy to przekazanie KRS nadzoru nad sądownictwem, odpolitycznienie procesu wyboru „sędziowskich” członków KRS. – W Radzie spotykają się przedstawiciele wszystkich władz, więc wydaje się to najwłaściwszy organ, który mógłby nadzorować sądownictwo – mówi sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy stowarzyszenia Iustitia. – To zapewniałoby judykaturze większy stopień niezależności od wpływów politycznych niż dziś, gdy robi to tylko minister sprawiedliwości.
Czytaj więcej
Cofnięcie awansów sędziowskich, za które odpowiada obecna KRS, czy trzyletnia kadencja prezesa TK. To tylko część propozycji ogłoszonych podczas III Kongresu Prawników Polskich.
Wybory po nowemu
Jak wskazuje sędzia Przymusiński, projekt zakłada też ponowne przeprowadzenie konkursów, które miały miejsce przed „upolitycznioną KRS”.
– Procedura wyboru będzie w większym stopniu obywatelska, bo kandydatów będą mogły zgłaszać także samorządy zawodowe czy uczelnie wyższe. Wybory zaś nie będą miały już charakteru „kurialnego”, gdzie dokonywały ich zgromadzenia ogólne sądów (głównie wyższego szczebla), ale głosować będą wszyscy sędziowie. Każdy będzie miał jeden głos, niezależnie od tego, w jakim jest sądzie. Będzie też zagwarantowane, by przedstawiciele każdego rodzaju sądów znaleźli się w KRS – podkreśla rzecznik prasowy Iustitii.
– Sędziów do KRS powinni wybierać sędziowie i powinna w nim być reprezentacja różnych sądów – uważa Dariusz Zawistowski, sędzia Sądu Najwyższego i b. przewodniczący KRS. – To ma fundamentalne znaczenie, bo wybór odbywający się sprzecznie z konstytucją sprawia, że organ ten nie ma właściwej legitymacji – dodaje.