Chodzi o akta, które wróciły z TSUE w sprawie pytania prejudycjalnego z Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN, który prowadzi postępowanie w sprawach o ustalenie nieistnienia stosunku służbowego sędziego. Trybunał w Luksemburgu wydał postanowienie w tej sprawie 22 grudnia 2022 r. Uznał wnioski Izby za niedopuszczalne i odmówił odpowiedzi.
17 lutego 2023 r. rzecznik praw obywatelskich otrzymał pismo od Piotra Prusinowskiego, prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN z informacją o "przetrzymywaniu" przez Pierwszą Prezes SN akt spraw leżących we właściwości tej Izby. Ma to uniemożliwiać ich rozpoznanie przez wyznaczony skład sędziowski SN po zwróceniu akt przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Piotr Prusinowski pisał, że TSUE 22 grudnia 2022 r. wydał orzeczenie, a akta zwrócił do SN 18 stycznia 2022 r. "Od tego czasu są one przetrzymywane przez Pierwszą Prezes SN i nie zostały przekazane IPiUS celem dalszego procedowania. W sprawach tych pozwanym jest Sąd Najwyższy, a sporny pozostaje status sędziów SN, powołanych do orzekania po zmianach wprowadzonych w 2018 r." - wskazywał.
Czytaj więcej
Pierwsza prezesa SN Małgorzata Manowska nie chce przekazać tzw. starym sędziom SN akt ważnej sprawy dotyczącej statusu tzw. neo-sędziów SN. To trzecia blokowana przez Manowską sprawa, w której orzeczenie wydał Trybunał Sprawiedliwości UE - informuje OKO.press.
Małgorzata Manowska odpisała, że akta ośmiu spraw zostały przekazane do Trybunału Konstytucyjnego, a jednej - wypożyczone Nadzwyczajnemu Rzecznikowi Dyscyplinarnemu. - Tym samym Pierwszy Prezes SN nie znajduje się aktualnie w posiadaniu tych akt - wyjaśniła.