Zmiany w KPC: Sędzia będzie mógł śmielej pouczać strony

Wprowadzony trzy lata temu przepis, że sąd może ujawnić swój pogląd na prawdopodobny wynik sprawy, dzieli prawników. Teraz ma się on zmienić.

Publikacja: 09.11.2022 20:34

Zmiany w KPC: Sędzia będzie mógł śmielej pouczać strony

Foto: Fotorzepa / Michał Walczak

Jedni uważają, że to udrożni postępowanie, a inni, że taki projekt Ministerstwa Sprawiedliwości jest zbędny.

W miarę potrzeby

Chodzi o art. 156 [1] kodeksu postępowania cywilnego (stosowany w szeroko pojętych sprawach cywilnych, a więc także rodzinnych i pracowniczych), który stanowi, że w miarę potrzeby sędzia może pouczyć strony o prawdopodobnym wyniku sprawy w świetle zgłoszonych twierdzeń i dowodów.

Wprowadzenie tego przepisu miało zmienić model komunikacji sędziego ze stronami, by była przyjaźniejsza. Teraz dodany ma być w nim przepis doprecyzowujący, że pouczenie sędziego może obejmować w szczególności przedstawienie poglądu na wykładnię przepisów prawa mogących znaleźć zastosowanie w sprawie lub faktów, które na danym etapie sprawy mogą zostać uznane za bezsporne lub dostatecznie wykazane.

Proponowane zmiany stanowią odpowiedź na pojawiające się wątpliwości, jak należy rozumieć „pouczenie stron o prawdopodobnym wyniku sprawy”. Dziś do dyskrecjonalnej władzy sędziego pozostawiony jest zakres pouczeń – wskazują autorzy noweli.

Projektowane przepisy nie przewidują sugestii sądu dotyczących wniosków dowodowych, ale wskazanie stronie faktów, które na danym etapie sprawy można uznać za bezsporne lub dostatecznie wykazane, dzięki czemu sąd ograniczy ramy sporu i go usprawni.

Czytaj więcej

Nowelizacja KPC - pozew o nakaz zapłaty z wekslem i umową

By zabezpieczyć sędziego, który pouczył stronę przed wnioskiem o wyłączenie sędziego (niezadowolonej z pouczenia, dopatrującej się w tym braku jego bezstronności), w art. 49 § 2 k.p.c. dodano, że takie pouczenia nie mogą same przez się być uznawane za przejaw stronniczości sędziego.

W uzasadnieniu tej zmiany wskazano, że w razie wyjścia poza dopuszczalne granice pouczenia strona będzie mogła swe zastrzeżenia przytoczyć w postępowaniu odwoławczym.

Ważne, by było mądrze

– Nie da się narysować działania sędziego w procesie cywilnym. Nic nie zmieni, jeśli po słowie „w szczególności” dodamy dwa przykładowe sposoby pouczeń i napiszemy, że nie są one podstawą wniosku o wyłączenie sędziego. Jeśli dobry sędzia wie, o czym chce pouczyć, i zrobi to mądrze, będzie z tego pożytek. Jeśli kiepski pouczy głupio, będą z tego same szkody. Skupmy się zatem na mechanizmach powoływania i kształcenia sędziów, a nie na pisaniu im w przepisach, co mają mówić na rozprawie – ocenia prof. Maciej Gutowski, adwokat.

Inaczej na problem patrzy dr Mariusz Korpalski, radca prawny: – Wprowadzenie pouczenia o prawdopodobnym wyniku sprawy w art. 156(1) k.p.c. było przełomem w komunikacji sądu ze stronami. Strona przed wydaniem wyroku wie, w którą stronę zmierza sprawa, i może uzupełnić stanowisko, a proces jest sprawniejszy. Teraz należałoby wprowadzić obowiązkowe pouczenie przez sąd, na przykład na wniosek strony, a nie wskazywać, jak w projekcie, tylko sytuacje, kiedy to może zrobić. Na sądzie ciąży podobny obowiązek uprzedzenia o możliwej innej podstawie rozstrzygnięcia niż wskazana przez stronę (art. 156 (2 ) k.p.c.). Nie wiem, czemu ma służyć rozgraniczenie „pouczenia o prawdopodobnym wyniku sprawy” i „pouczenia o innej podstawie rozstrzygnięcia”. To mnożenie bytów, co zgodnie z zasadą brzytwy Ockhama jest grzechem.

Etap legislacyjny: przed II czytaniem w Sejmie

Aneta Łazarska
sędzia, wydział cywilny Sądu Okręgowego w Warszawie

Kodeks postępowania cywilnego to nie przepis na ciasto,który powinien dokładnie wskazywać, ile trzeba dodać mąki, a ile cukru. Sąd ma swobodę roztrząsania sporu ze stronami i art. 156 (1) k.p.c. w dotychczasowym brzmieniu takie ramy stwarza. Dlaczego sąd ma prezentować pogląd na wykładnię przepisów, a nie same przepisy? Przecież w wielu sprawach kontrowersja dotyczy nie tyle ich wykładni, ile w ogóle zastosowania danej regulacji. Dlaczego ustawodawca daje w tym wypadku prymat wykładni? Dlaczego sąd ma jedynie przedstawiać pogląd na fakty, a nie na wiele ważniejszą kwestię, jaką jest ocena dowodów na danym etapie? Tak wybiórczo skonstruowany przepis w mojej ocenie niewiele zmieni.

Jedni uważają, że to udrożni postępowanie, a inni, że taki projekt Ministerstwa Sprawiedliwości jest zbędny.

W miarę potrzeby

Pozostało 97% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach