Chodzi o postanowienie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który zakazał działania Izbie Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego w sprawie złożonych przez Zbigniewa Ziobrę skarg nadzwyczajnych.
Zabezpieczenie obejmuje dwie skargi nadzwyczajne złożone przez Zbigniew Ziobro, ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, a dotyczące prywatnych spraw sędziego Waldemara Żurka.
Postanowieniem z 18 października 2022 r. ETPC nakazał Radzie Ministrów RP wstrzymać rozpoznanie przez Sąd Najwyższy skarg nadzwyczajnych wniesionych przez Prokuratora Generalnego do czasu rozstrzygnięcia dwóch skarg do ETPC złożonych przez jedną ze stron postępowania. W opublikowanym stanowisku Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa stwierdziło, iż "z niepokojem obserwuje nową praktykę ETPC, polegającą na prewencyjnej ocenie zgodności składu sądu w świetle art. 6 ust. 1 EKPC".
Czytaj więcej
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zakazał działania Izbie Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego w sprawie złożonych przez Zbigniewa Ziobrę skarg nadzwyczajnych - informuje portal Onet.pl.
- Rada Ministrów RP jako organ władzy wykonawczej nie ma żadnych kompetencji do ingerowania w postępowania sądowe, w tym także do tamowania ich biegu, a jakiekolwiek próby wywierania na sądy przez organy władzy wykonawczej tego rodzaju oddziaływań stanowiłyby oczywiste i rażące naruszenie konstytucyjnej zasady trójpodziału władzy, niezależnie od skutków takich działań w postaci naruszenia prawa strony do rozpoznania jej sprawy w odpowiednim terminie - czytamy w stanowisku.