Stoi przed Frankfurckim Stowarzyszeniem Rolniczym przy Kurstraße 16 w Bad Nauheim (Hesja). Pokryta jest patyną. Na boku cokołu jest tabliczka, która opisuje go jako „Polonia – Allegorishe Bronzegruppe” i podaje nazwisko rzeźbiarza Edwarda Wittiga. Jest też napis, że odlew został wykonany w pracowni braci Wankiewicz w Poznaniu w 1939 r.
Edward Wittig był profesorem Akademii Sztuk Pięknych oraz Politechniki Warszawskiej, a także członkiem loży masońskiej. Jest autorem pierwszej monety pięciozłotowej z wizerunkiem Nike wprowadzonej po odzyskaniu niepodległości oraz charakterystycznych dla Warszawy pomników: Lotnika, Juliusza Słowackiego, Peowiaka i Gabriela Narutowicza.
Czytaj więcej
Akwarela Wassilego Kandinskiego została skradziona, ale i tak niemiecki dom aukcyjny wiedząc o tym ją sprzedał. Teraz chce, aby prawo do dzieła rozstrzygnął sąd. Czego nas nauczyło zamieszanie wokół tego obrazu? Co zawiodło?
W 1917 r. Wittig stworzył „Nike Polską” przedstawiającą Polskę przed podjęciem decyzji, jak wyzwolić się spod zaborów. „Stoi naga, z wyrazem determinacji na twarzy, patrząc przed siebie. W dłoni trzyma miecz (xiphos) gotowy do czynu, ale skierowany w dół w pokojowym geście. Otaczają ją dwaj skrzydlaci bracia greckiej bogini Nike (zwycięstwa). Po jej prawej stronie Zelos (zawiść) wydaje się ją powstrzymywać – chwytając ostrze miecza. Jej lewa ręka obejmuje Kratosa (siłę), który wskazuje drogę do przodu i wydaje się ją prowadzić” – opisuje Peter J. Obst, prezes Towarzystwa Polskiego w Filadelfii, który badał losy rzeźby. W 1917 r. powstała mała wersja rzeźby, która znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie, podobnie jak jej gipsowy odlew. Inna kopia jest w muzeum w Grenoble we Francji.
– Pełna wersja wielkości człowieka została odlana w pracowni Braci Wankiewicz w Poznaniu w 1939 r. na wystawę Pawilonu Polskiego na Wystawie Światowej w Nowym Jorku 1939–1940 – dodaje Obst.