Jakie jest podejście europejskich odpowiedników Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do narzędzi sztucznej inteligencji?
Rozwiązania technologiczne wykorzystujące sztuczną inteligencję są gorącym tematem w debacie publicznej. Działalność przedsiębiorców w tym obszarze jest bardzo zintensyfikowana. Mamy więc do czynienia z niezwykle dynamicznym, nowym obszarem życia gospodarczego. Organy ochrony konkurencji (organy) dostrzegają potencjalne znaczenie technologii wykorzystujących AI jako źródło przewagi konkurencyjnej oraz ryzyko ich relacji z konsumentami. Z tego powodu prowadzą badania rynków powiązanych z rozwojem i wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. Sprawdzają przede wszystkim zasady działania rozwiązań technologicznych wykorzystujących AI, obszary działalności, jakie są związane z tworzeniem i stosowaniem takich rozwiązań, i bariery dostępu na poszczególnych szczeblach tej działalności. Organy analizują też przewagi, jakie pozwala uzyskać AI, a przez to, w jaki sposób oddziałuje na inne rynki i jakie szkody dla konkurencji mogą powstać.
Czytaj więcej
Sztuczna inteligencja już pomaga przeszukiwać rejestry znaków towarowych i oceniać zasadność opatentowania wynalazku. Jak radzą sobie z tymi wyzwaniami poszczególne kraje?
Co się udało osiągnąć w krajach UE?
Kilka europejskich organów ochrony konkurencji przedstawiło już wyniki wstępnych badań rynków związanych z AI. Największy dorobek ma brytyjski CMA, który opublikował już obszerny raport o rynkach związanych z AI. Wynik z przeprowadzonych analiz opublikował też już portugalski regulator, a podobne badania rozpoczęto w tym roku na Węgrzech. Także Komisja Europejska poinformowała o wszczęciu swojej analizy i skierowaniu zapytań do najważniejszych uczestników rynku. Widać więc, że AI budzi spore zainteresowanie organów ochrony konkurencji. Ta praca analityczna jest bardzo ważna, ponieważ przyczyni się do wyjaśnienia, jak działają rynki związane z AI i jak organy powinny oceniać zachowania przedsiębiorców działających na nich. Organy ochrony konkurencji nie chcą pozostać w tyle za zmieniającą się rzeczywistością gospodarczą. Celem jest ochrona skutecznej konkurencji w rozwoju i dostępie do rozwiązań AI.