Transport i logistyka (TSL) oraz nowoczesne centra usług dla biznesu – w tych dwóch sektorach pracodawcy najczęściej (31 proc.) planują zwiększyć liczbę pracowników w pierwszej połowie 2024 roku. Takie konkluzje płyną z najnowszego raportu agencji zatrudnienia Randstad. To kolejne badanie wskazujące na wzrost optymizmu firm, który przekłada się na dużo bardziej ambitne niż przed rokiem plany wzrostu zatrudnienia.
Łącznie 26 proc. ankietowanych przedsiębiorstw (wobec 16 proc. przed rokiem) mówi w najnowszym sondażu Randstad o planach rekrutacji nowych pracowników w pierwszym półroczu 2024 r.
Efekt podwyżek płac
Z kolei w badaniu ManpowerGroup, w którym pytano o plany na I kwartał przyszłego roku, ten odsetek był jeszcze większy – wyniósł 33 proc., czyli o 9 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Jak ocenia Tomasz Walenczak, dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce, jej badanie pokazuje, że firmy są teraz dużo bardziej skore do rozwoju i powiększania kadr niż przed rokiem, gdy plany rozwojowe pracodawców hamowała duża niepewność. Według ManpowerGroup w czołówce branż nastawionych na wzrost zatrudnienia będą w najbliższych miesiącach finanse i nieruchomości, energetyka i usługi komunalne oraz FMCG, czyli dobra i usługi konsumenckie.
Firmy FMCG, podobnie jak handel, skorzystają na wyraźnym wzroście nominalnych dochodów w przyszłym roku. Zapewni go nie tylko ponad 19-proc. podwyżka płacy minimalnej (która podbije też stawki pozostałych pracowników), ale też zapowiedziana przez premiera Tuska 30-proc.podwyżka dla nauczycieli i 20-proc. wzrost wynagrodzeń w budżetówce, nie wspominając o zwiększeniu dodatku 500+ na 800 +.