Analizą PEG objęto wykorzystanie Pegasusa w Polsce, Hiszpanii, Grecji, na Cyprze i na Węgrzech. Komisja zebrała informacje z Izraela, gdzie oprogramowanie zostało wykonane przez firmę NSO.
Za przyjęciem sprawozdania w speckomisji oddano 30 głosów za, a tylko kilka było przeciw lub wstrzymujących się. W raporcie wzywa się do ustanowienia surowych zasad używania i wprowadzania do obrotu oprogramowania szpiegującego oraz do ścisłej współpracy z innymi krajami.
„Wzywamy do ustanowienia bardzo surowego zestawu warunków dotyczących korzystania z oprogramowania szpiegującego typu Pegasus. Ramy te muszą zostać wprowadzone do końca roku i odpowiadają de facto moratorium. Prosimy również o utworzenie europejskiego laboratorium technologicznego, na wzór Citizen Lab, w szczególności w celu udzielania pomocy obywatelom” – wyjaśnił europosłanka Saskia Bricmont (Zieloni/EFA) .
Czytaj więcej
Czy doszło do niedopełnienia obowiązków przez wiceministra finansów w związku z zakupem przez CBA systemu Pegasus? Śledczy przesłuchją posłów.
Trwające 14 miesięcy dochodzenie parlamentarne zakończyło się „rzuceniem światła na antydemokratyczne i nielegalne praktyki niektórych rządów UE". Przewodnicząca speckomisji Sophie in 't Veld zarzuciła też Komisji Europejskiej, że zwleka ze stanowczymi krokami w sprawie nielegalnej inwigilacji w UE. Skrytykowano też Radę UE (ministrowie krajów Unii), która przed kilkoma miesiącami zakomunikowała europosłom z PEGA, że wykraczają poza swe uprawnienia.