Rzecznik Praw Obywatelskich złożył w tej sprawie skargę nadzwyczajną.
W 2021 r. Sąd Rejonowy oddalił wniosek mężczyzny o sporządzenie nowego aktu urodzenia swego dziecka. Wniósł o to w wyniku prawomocnego obalenia domniemania ojcostwa męża matki. W 2019 r. inny Sąd Rejonowy prawomocnie orzekł bowiem, że mąż matki nie jest ojcem tej małoletniej. Wnioskodawca złożył przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego oświadczenie, którym uznał ojcostwo dziecka. Kierownik USC dołączył do dotychczasowego aktu urodzenia dziecka wzmiankę w sprawie zaprzeczenia ojcostwa ojczyma i uznania dziecka przez ojca biologicznego.
Czytaj więcej
Ile jeszcze sądy mają czekać na przepisy o obowiązkowym poddaniu się testom w przypadku spraw o zaprzeczenie ojcostwa? – pyta grupa posłów w interpelacji skierowanej do Ministerstwa Sprawiedliwości. Resort odpowiada, że problem zna i go naprawia.
Ojciec biologiczny stwierdził jednak, że w odpisie zupełnym aktu urodzenia dziecka w rubryce "ojciec dziecka" nadal wpisany jest mężczyzna, którego ojcostwo zostało zaprzeczone - co jest krzywdzące dla jego małoletniej córki i jej rodziców.
Oddalając wniosek o nowy akt urodzenia Sąd Rejonowy stwierdził, że zgodnie z art. 67 ust. 1 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, w przypadku obalenia domniemania ojcostwa męża matki sporządza się nowy akt urodzenia, jeżeli sąd opiekuńczy tak postanowi. Ponieważ jednak, w wyroku Sądu Rejonowego z 2019 r. nie nakazano sporządzenia nowego aktu urodzenia, to zgodnie z art. 67 ust. 3 sporządzono wzmiankę dodatkową. Zdaniem Sądu Rejonowego oznacza to, że jeżeli w postępowaniu o zaprzeczenia ojcostwa nie nakazano sporządzenia nowego aktu urodzenia, to wniosek o jego sporządzenie - zgłoszony po wydaniu wyroku o zaprzeczenie ojcostwa - powinien zostać oddalony.