W toku sprawy karnej o popełnienie przestępstwa „prania brudnych pieniędzy" konieczne jest ustalenie, z jakiego typu przestępstwa bazowego pochodzą te korzyści. Nie jest jednak wymagane, aby w sprawie przestępstwa bazowego zapadł wyrok skazujący – czytamy w wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 24 lipca 2019 r. ( sygn. II AKa 1/19).
Czytaj także:
Pranie brudnych pieniędzy: adwokaci i notariusze będą analizować podejrzane transakcje
Proceder legalizacji
Pranie pieniędzy zwane również praniem brudnych pieniędzy sprowadza się w swej istocie do procederu legalizowania wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych bądź nieujawnionych źródeł, przez ich wprowadzanie do obrotu gospodarczego, powodując zagrożenie dla jego prawidłowego funkcjonowania – uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego z 18 grudnia 2013 r. (sygn. I KZP 19/13) stanowiąca zasadę prawną. W uzasadnieniu powyższej uchwały czytamy również, że proceder „prania pieniędzy" często składa się z kilku faz czynności, których celem jest asymilacja bezprawnie uzyskanych środków finansowych przez środki pochodzące ze źródeł legalnych, co prowadzi do możliwości korzystania z tak „wypranych" wartości majątkowych. Czynności te polegają w pierwszej kolejności na rozporządzeniu nielegalnie pozyskanymi wartościami majątkowymi, w celu wprowadzenia ich do legalnego systemu finansowego, następnie na multiplikowaniu operacji finansowych po to, aby ukryć związek łączący sprawcę z pieniędzmi, a więc uniemożliwić wykrycie źródła pochodzenia pieniędzy, w końcu na swoistej ich integracji, na przykład poprzez ich inwestowanie w papiery wartościowe czy nieruchomości. W skrócie istotę przestępstwa „prania pieniędzy" można ująć również jako ukrycie prawdziwego pochodzenia pieniędzy lub innych wartości majątkowych lub rzeczywistego właściciela funduszy, a następnie umożliwienie ich bezpiecznego włączenia do legalnego obrotu gospodarczego i finansowego (wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, II Wydział Karny z 24 października 2018 r. sygn. 286/18).
Chociaż potocznie mówi się o „praniu pieniędzy", należy mieć świadomość, że czynności sprawcy czynu opisanego w art. 299 § 1 k.k. nie odnoszą się jedynie do środków finansowych. Innymi słowy „praniu" podlegać mogą również inne wartości majątkowe – instrumenty finansowe, prawa majątkowe, inne mienie ruchome, a także nieruchomości. Mogą pochodzić one zarówno bezpośrednio, jak również pośrednio z popełnienia czynu zabronionego.