Sejm odrzucił depenalizację aborcji do 12 tygodnia. Trzema głosami

Nie będzie depenalizacji przerywania ciąży do 12 tygodnia a także pomocy przy jej dokonaniu. Posłowie odrzucili projekt nowelizacji kodeksu karnego autorstwa Lewicy.

Publikacja: 12.07.2024 14:14

Politycy PiS. Sejm nie uchwalił nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącej dekryminalizacji pomocy w abo

Politycy PiS. Sejm nie uchwalił nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącej dekryminalizacji pomocy w aborcji

Foto: PAP/Piotr Nowak

W piątkowym głosowaniu Sejm najpierw głosował nad wnioskiem o odrzucenie projektu ustawy w całości. Jednak do tego zabrakło jednego głosu. Niespodziewanie gdy chwilę później doszło do głosowania nad przyjęciem całości ustawy, ta trzema głosami została odrzucona. 

Warto dodać, że Prezydent Andrzej Duda już zawczasu zapowiedział, że nawet gdyby Parlament ustawę przyjął, ten i tak by jej nie podpisał.

Jakie zmiany przewidywała ustawa w sprawie aborcji?

Projekt uchylał w art. 152 kodeksu karnego par. 1 i 2. Zgodnie z tym pierwszym przepisem za przerywanie ciąży za zgodą kobiety poza wyjątkami przewidzianymi w ustawie, grozi do trzech lat więzienia. Z kolei par. 2 przewiduje taką samą karę za pomoc ciężarnej w usunięciu ciąży lub jej do tego nakłanianie.

 - To rozwiązanie, które na ten moment jest najbardziej optymalne, oczekiwane społecznie i spójne, jeżeli chodzi zarówno o logikę, jak i o prawo. Te rozwiązania, które są proponowane w projekcie ustawy, dotyczą dekryminalizacji pomocy w aborcji. Przerywanie własnej ciąży na gruncie prawa polskiego nie jest karalne, nie jest czynem przestępnym. W związku z tym tym bardziej nie można karać za pomocnictwo w czymś, co przestępstwem nie jest.  A więc nie można karać za pomoc w przeprowadzeniu samodzielnie aborcji własnej ciąży — przekonywała podczas debaty nad projektem Anna Maria Żukowska z Lewicy, posłanka sprawozdawca.

Projekt miał zmienić też par. 3 tego przepisu, który przewiduje karę od sześciu miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności za aborcję, która nie jest wynikiem gwałtu ani nie jest wykonywana w sytuacji zagrożenia życia marki, „gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego przeżycia poza organizmem kobiety ciężarnej”. 

Kara za aborcję po 12 tygodniu

Zgodnie z proponowanym brzmieniem art. 152 par. 3 k.k. kara do pięciu lat więzienia miała grozić za aborcję za zgodą kobiety, jeżeli od początku ciąży upłynęło więcej niż 12 tygodni. Z tym, że projektodawcy proponowali dodanie zastrzeżenia, że nie popełnia tego przestępstwa lekarz, pielęgniarka lub położna, "jeżeli przerwanie ciąży jest następstwem zastosowania procedury medycznej potrzebnej do uchylenia niebezpieczeństwa grożącego zdrowiu lub życiu kobiety ciężarnej lub gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.”

Jak tłumaczyli wnioskodawcy takie regulacje miały na celu zlikwidowanie tzw. efektu mrożącego, który zapanował w środowisku medycznym: lekarzy, pielęgniarek i położnych po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Chodził o jasne wskazanie momentu (12 tydzień), w którym to przerwanie ciąży jest legalne, tak żeby lekarz, położna, pielęgniarka nie musieli się zastanawiać, czy to już jest ten etap, na którym płód jest zdolny do przeżycia poza organizmem ciężarnej, czy też nie.

Czytaj więcej

Karać czy nie karać za pomoc w usunięciu ciąży? Prawnicy o aborcji

W piątkowym głosowaniu Sejm najpierw głosował nad wnioskiem o odrzucenie projektu ustawy w całości. Jednak do tego zabrakło jednego głosu. Niespodziewanie gdy chwilę później doszło do głosowania nad przyjęciem całości ustawy, ta trzema głosami została odrzucona. 

Warto dodać, że Prezydent Andrzej Duda już zawczasu zapowiedział, że nawet gdyby Parlament ustawę przyjął, ten i tak by jej nie podpisał.

Pozostało 86% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach