Zespół powołano zarządzeniem prokuratora generalnego. Liczy trzynastu ekspertów: naukowców, sędziów, adwokatów i prokuratorów. Ich zadaniem będzie przygotowanie m.in. analizy reagowania na wspomnianą przestępczość i opracowanie projektów nowych wytycznych i poleceń, które zapewnią właściwą reakcję organów ścigania. Ważnym punktem działania zespołu ma być opracowanie zbioru dobrych zasad praktyki i rekomendacji co do metod przeciwdziałania mowie nienawiści.
Czytaj więcej
Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek poinformował, że w resorcie zakończyły się prace nad ustawą o zakazie mowy nienawiści wobec mniejszości.
Prokuratura i przestępstwa z mowy nienawiści
Prokurator Anna Adamiak, rzecznik prokuratora generalnego, ujawnia „Rzeczpospolitej” najnowsze statystyki przestępczości motywowanej nienawiścią. Napawają one niepokojem. Dowód? W 2016 r. prokuratura odnotowała 160 tego typu spraw, w tym 133 postępowania przygotowawcze, z czego 21 skierowano do sądu. W 2021 r. było 285 spraw, w tym 240 postępowań przygotowawczych, a 65 skierowano do sądu.
W ubiegłym roku dane były jeszcze gorsze. Odnotowano 348 spraw, w tym 317 postępowań przygotowawczych, z czego 24 skierowano do sądu (wyłącznie akty oskarżenia).
Jak to się ma do innych postępowań prowadzonych przez prokuratury? W ostatnich latach postępowania o przestępstwa z nienawiści stanowiły ok. 0,14–0,16 proc. ogółu spraw karnych zarejestrowanych w prokuraturach.