Karina Knorps-Tuszyńska: Od wielu lat opinia publiczna zajmuje się kwestią obowiązku widoczności radiowozu policji podczas pomiaru prędkości. Mimo to, zdarza się, że radiowóz znajduje się między samochodami lub za krzewami. Czy zatem jest ostateczne rozwiązanie tej kwestii, czy radiowóz musi być widoczny czy wystarczy widoczny policjant?
Adwokat Piotr Majewski: Kwestia ustawienia radiowozu w trakcie wykonywania kontroli jest uregulowana w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 5 listopada 2019 r. Zgodnie z zawartymi tam przepisami, jeżeli jest to konieczne dla prowadzenia czynności kontrolnych, pojazd Policji może zostać unieruchomiony w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. W praktyce oznacza to, że policjant może zaparkować radiowóz w przysłowiowych krzakach czy innym miejscu, na którym zatrzymywanie się lub postój są zabronione - o ile nie stwarza to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu lądowym.
Mierzenie prędkości na wzniesieniu obarczone wysokim ryzykiem
Wracając do miejsc mierzenia prędkości, czy możliwe jest mierzenie prędkości przez policję na wzniesieniu lub gdy to przejeżdżający pojazd znajduje się na wzniesieniu?
W tej kwestii nie ma jasnych reguł dotyczących wykonywania pomiaru, ale trzeba zauważyć, że mierzenie prędkości pojazdu zjeżdżającego z wniesienia jest obarczone wysokim ryzykiem błędnego pomiaru.
Czy policja może mieć zamontowany radar w radiowozie i w ten sposób mierzyć prędkość? I czy w związku z tym kierowca może otrzymać mandat za pośrednictwem poczty tradycyjnej, gdy policjant wystawił mandat bez zatrzymania?