W wyroku z 19 lipca 2019 r. (sygn. I OSK 2571/18) Naczelny Sąd Administracyjny określił początek biegu terminu zatrzymania dokumentu prawa jazdy w przypadku, gdy w okresie oznaczonym w decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy taka osoba prowadziła pojazd mechaniczny.
Wspomniany wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym. Skarżący został zatrzymany przez policję z uwagi na przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. W momencie kontroli nie miał przy sobie prawa jazdy. Wobec tego informację o tym wykroczeniu przekazano prezydentowi miasta, który wydał w listopadzie 2015 r. decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy na trzy miesiące oraz nakazał zwrot dokumentu. Decyzja ta została uchylona przez organ odwoławczy.
Czytaj także: Akcja "Kacyk" - drogówka stanie na zakazie i namierzy pirata z pobocza
W marcu 2016 r. prezydent wydał kolejną decyzję o takiej samej treści. Rozpatrując zaś sprawę, SKO utrzymało w mocy tę decyzję, a sąd administracji prawomocnie oddalił skargę. W rezultacie skarżący w marcu 2017 r. złożył swój dokument prawa jazdy do depozytu. W maju 2017 r. do organu wpłynęło pismo policji informujące o prowadzeniu przez skarżącego pojazdu, pomimo zatrzymaniu prawa jazdy. W tej sytuacji, w sierpniu 2017 r. prezydent miasta przedłużył okres zatrzymania prawo jazdy do sześciu miesięcy, tj. do września 2017 r. Decyzję tę utrzymało w mocy SKO. Skarżący zaskarżył do NSA wyrok WSA oddalający skargę. Skarga kasacyjna od tego orzeczenia również została oddalona.
Istota sporu w sprawie rozpoznawanej przez NSA sprowadzała się do rozstrzygnięcia, czy w zaistniałym stanie faktycznym organ w sierpniu 2017 r. mógł, na podstawie art. 102 ust. 1 pkt 4 i ust. 1d) oraz 1e) ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (DzU z 2019 r., poz. 341 ze zm., u.k.p.) wydać decyzję o przedłużeniu okresu, na który zatrzymano prawo jazdy. Zgodnie z tymi przepisami starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy w przypadku, gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym (art. 102 ust. 1 pkt 4 u.k.p.). Starosta wydaje decyzję na trzy miesiące, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązując kierującego do zwrotu prawa jazdy, jeżeli dokument ten nie został zatrzymany w trybie art. 135 ust. 1 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (art. 102 ust. 1c u.k.p.). Jeżeli zaś dana osoba kierowała pojazdem pomimo wydania decyzji o zatrzymaniu jej prawa jazdy na podstawie ust. 1 pkt 4, starosta wydaje decyzję o przedłużeniu okresu, na który zatrzymano prawo jazdy, do sześciu miesięcy.