Szybkie zasiłki dla powodzian. Ile to pieniędzy i co zrobić, żeby je otrzymać?

Poszkodowani powodzią w województwach dolnośląskim i opolskim mogą liczyć na szybkie wypłaty zasiłków powodziowych. Według rządu są na to przygotowane pieniądze.

Aktualizacja: 15.09.2024 11:33 Publikacja: 14.09.2024 20:19

Rzeka Nysa Kłodzka zalała część wsi Krosnowice

Rzeka Nysa Kłodzka zalała część wsi Krosnowice

Foto: PAP/Maciej Kulczyński

- Uruchamiamy szybką pomoc dla najbardziej poszkodowanych powodziami – powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po odprawie z udziałem służb w Nysie. Jak dodał, wypłaty zasiłków będą koordynować wojewodowie, ale decyzje o tym, kto potrzebuje pomocy, będą zapadać na poziomie gmin.

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak zapewnił,  że w kasie jego resortu znajdują się na to specjalne środki.

– Oczywiście to jest kwestia na czas, kiedy minie zagrożenie i przyjdzie czas usuwania skutków powodzi, odbudowywania. Wówczas mieszkańcy i samorządowcy mogą liczyć na naszą pomoc. Dzisiaj priorytetem jest to, żeby nikt nie był zagrożony – wyjaśnił.

Czytaj więcej

Kłodzko zalewane. Poziom Nysy bliski rekordowego

Zasiłek powodziowy bez względu na dochody

Gdy powódź ma charakter klęski żywiołowej, w grę wchodzą przede wszystkim procedury przewidziane w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (Dz.U. z 2023 r. poz. 272 ze zm.).

Zgodnie z nią poszkodowana w powodzi rodzina lub osoba samotnie gospodarująca może otrzymać jednorazowy zasiłek powodziowy w kwocie do 2 tys. zł w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej. Zasiłek taki jest przyznawany niezależnie od dochodów wnioskodawcy. Decyzja o jego przyznaniu powinna być niezwłoczna, wójt (burmistrz, prezydent miasta) ma na jej wydanie maksymalnie 2 dni od dnia wpłynięcia wniosku.

Wniosek powinien złożyć pełnoletni członek rodziny na piśmie, w gminnym lub miejskim ośrodku pomocy społecznej. Może to zrobić także przedstawiciel ustawowy lub pełnomocnik. We wniosku trzeba podać dane swoje i członków rodziny oraz zwięźle opisać szkodę. Razem z wnioskiem składa się oświadczenie o nieubieganiu się o pomoc w innej gminie oraz zgodę na weryfikację danych. Podanie nieprawdziwych informacji spowoduje konieczność zwrotu zasiłku wraz z odsetkami.

Zasiłek wypłaca gmina, na której terenie wnioskodawca poniósł szkodę w wyniku powodzi, albo gmina sąsiadująca, na której terenie wnioskodawca przebywa w wyniku przeprowadzenia ewakuacji lub konieczności opuszczenia zagrożonego miejsca zamieszkania.  Wypłata może być do rąk własnych wnioskodawcy lub przedstawiciela, który potwierdza otrzymanie gotówki podpisem.

Czytaj więcej

Ulewy i zagrożenie powodzią na południu Polski. Donald Tusk: Prognozy nie są optymistyczne

Pomoc doraźna i na remont albo odbudowę

W przypadku zdarzeń o charakterze lokalnym (tj. zalania pojedynczych budynków mieszkalnych na terenie poszczególnych gmin), które nie mają charakteru klęski żywiołowej, środki finansowe na pomoc bezpośrednią dla poszkodowanych rodzin powinny być przyznane w formie zasiłku celowego z budżetu danego samorządu. Taka pomoc udzielana jest z urzędu lub na wniosek osoby uprawnionej złożony nie później niż w terminie 30 dni od dnia wystąpienia zdarzenia o charakterze klęski żywiołowej. Wniosek może zostać złożony na piśmie lub ustnie do protokołu, poza siedzibą ośrodka pomocy społecznej. Wnioskodawca musi się liczyć z koniecznością poddania się wywiadowi środowiskowemu przeprowadzonemu przez pracownika socjalnego ośrodka pomocy społecznej. 

W wyjątkowych sytuacjach, kiedy powstałe zniszczenia dotyczą znacznej liczby budynków, a skala potrzeb pomocowych znacznie przekracza możliwości gminy, istnieje możliwość udzielenia, ze środków budżetu państwa, pomocy finansowej dla osób lub rodzin poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych.

W grę wchodzą wówczas dwa rodzaje pomocy:

  • pomoc „doraźna” - kwota zasiłku dla rodziny albo osoby samotnie gospodarującej nie może przekroczyć 6000 zł;
  • pomoc na remont albo odbudowę budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (do 200 tys. zł na remont albo odbudowę budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego; do 100 tys. zł na remont albo odbudowę budynku/budynków gospodarczych).

O tym, jaki rodzaj pomocy trafi do poszkodowanego, zdecyduje wynik wywiadu środowiskowego.

Przy określaniu wysokości pomoc „doraźnej” pod uwagę brana jest m.in. możliwość funkcjonowania we własnym budynku/lokalu mieszkalnym (czy może stanowić schronienie dla poszkodowanych, czy nie stwarza dodatkowego zagrożenia na skutek uszkodzeń, czy konieczne jest zapewnienie innego schronienia w okresie przejściowym), a także prace, które trzeba pilnie wykonać lub zakupy, jakich trzeba pilnie dokonać, aby móc zaspokajać niezbędne potrzeby bytowe. Uwzględnia się także potrzeby dzieci z poszkodowanych rodzin w zakresie podjęcia i kontynuowania nauki oraz zapewnienie dostępu do opieki medycznej i zakup leków dla poszkodowanych, zwłaszcza tych nieobjętych ubezpieczeniem zdrowotnym.

Zasiłek na pomoc doraźną może zostać przyznany także na wykonanie drobnych prac remontowych w przypadku oszacowania zniszczeń na poziomie poniżej 5%.

Czytaj więcej

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa: przygotuj plecak przetrwania, bądź czujny

Jeżeli na podstawie wywiadu środowiskowego zostanie ustalone, że poszkodowanym należy udzielić pomocy na remont albo odbudowę budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, należy oszacować wysokość szkód w budynku/lokalu mieszkalnym. Robi to rzeczoznawca majątkowy albo komisja do spraw szacowania strat, powołana przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), w której bierze udział pracownik organu nadzoru budowlanego wykonujący zadania służbowe. Zniszczenia muszą zostać oszacowane na co najmniej  5%.

Przy ustalaniu zasadności oraz wysokości pomocy organ gminy bierze pod uwagę uzyskane odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia budynku/lokalu mieszkalnego.

Na podstawie oceny skali zdarzenia ośrodek pomocy społecznej w gminie dotkniętej powodzią powinien zastosować także inne formy pomocy, np. pomoc psychologiczną, prawną, medyczną, opiekę dla dzieci i osób starszych.

- Uruchamiamy szybką pomoc dla najbardziej poszkodowanych powodziami – powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po odprawie z udziałem służb w Nysie. Jak dodał, wypłaty zasiłków będą koordynować wojewodowie, ale decyzje o tym, kto potrzebuje pomocy, będą zapadać na poziomie gmin.

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak zapewnił,  że w kasie jego resortu znajdują się na to specjalne środki.

Pozostało 94% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach