Zgodnie z nią poszkodowana w powodzi rodzina lub osoba samotnie gospodarująca może otrzymać jednorazowy zasiłek powodziowy w kwocie do 2 tys. zł w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej. Zasiłek taki jest przyznawany niezależnie od dochodów wnioskodawcy. Decyzja o jego przyznaniu powinna być niezwłoczna, wójt (burmistrz, prezydent miasta) ma na jej wydanie maksymalnie 2 dni od dnia wpłynięcia wniosku.
Wniosek powinien złożyć pełnoletni członek rodziny na piśmie, w gminnym lub miejskim ośrodku pomocy społecznej. Może to zrobić także przedstawiciel ustawowy lub pełnomocnik. We wniosku trzeba podać dane swoje i członków rodziny oraz zwięźle opisać szkodę. Razem z wnioskiem składa się oświadczenie o nieubieganiu się o pomoc w innej gminie oraz zgodę na weryfikację danych. Podanie nieprawdziwych informacji spowoduje konieczność zwrotu zasiłku wraz z odsetkami.
Zasiłek wypłaca gmina, na której terenie wnioskodawca poniósł szkodę w wyniku powodzi, albo gmina sąsiadująca, na której terenie wnioskodawca przebywa w wyniku przeprowadzenia ewakuacji lub konieczności opuszczenia zagrożonego miejsca zamieszkania. Wypłata może być do rąk własnych wnioskodawcy lub przedstawiciela, który potwierdza otrzymanie gotówki podpisem.
Pomoc doraźna i na remont albo odbudowę
W przypadku zdarzeń o charakterze lokalnym (tj. zalania pojedynczych budynków mieszkalnych na terenie poszczególnych gmin), które nie mają charakteru klęski żywiołowej, środki finansowe na pomoc bezpośrednią dla poszkodowanych rodzin powinny być przyznane w formie zasiłku celowego z budżetu danego samorządu. Taka pomoc udzielana jest z urzędu lub na wniosek osoby uprawnionej złożony nie później niż w terminie 30 dni od dnia wystąpienia zdarzenia o charakterze klęski żywiołowej. Wniosek może zostać złożony na piśmie lub ustnie do protokołu, poza siedzibą ośrodka pomocy społecznej. Wnioskodawca musi się liczyć z koniecznością poddania się wywiadowi środowiskowemu przeprowadzonemu przez pracownika socjalnego ośrodka pomocy społecznej.
W wyjątkowych sytuacjach, kiedy powstałe zniszczenia dotyczą znacznej liczby budynków, a skala potrzeb pomocowych znacznie przekracza możliwości gminy, istnieje możliwość udzielenia, ze środków budżetu państwa, pomocy finansowej dla osób lub rodzin poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych.