Resort kultury przypomina, że 7 maja 2024 wszedł w życie Europejski Akt o Wolności Mediów, który reguluje całość rynku medialnego. Przedstawione w poniedziałek założenia nowej ustawy są odpowiedzią na jego implementację i mają przyczynić się do naprawy „obecnego stanu mediów publicznych w Polsce”.
Abonament RTV zniknie, media publiczne będą finansowane z budżetu
Projekt przewiduje przede wszystkim likwidację abonamentu na rzecz finansowania mediów publicznych z budżetu państwa. Jak podkreślono, nie oznacza to jednak wprowadzenia dodatkowego opodatkowania. Założenia opierają się na przyznaniu gwarancji środków na realizację misji publicznej w wysokości co najmniej 0,09% PKB rocznie. "Wprowadzenie stałej kwoty finansowania pozwoli na zmniejszenie ilości reklam w telewizji publicznej i skupieniu na misji. Stopień realizacji misji publicznej będzie podlegał ocenie społecznej i kontroli ze strony KRRiT, która powinna zostać zreformowana" - przekonuje MKiDN.
Czytaj więcej
TVP i Polskie Radio mają być finansowane z dotacji budżetowej lub opłaty audiowizualnej - informuje portal wirtualnemedia.pl. Nowe przepisy, oznaczające koniec abonamentu RTV, mogą wejść w życie z początkiem 2025 roku.
Zmiany w KRRiT, Rada Mediów Narodowych do likwidacji
W założeniach znalazła się propozycja przywrócenia 9-osobowego składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji tj. 4 członków powoływanych przez Sejm, 2 – przez Senat i 3 – przez Prezydenta. Ma się pojawić również mechanizm rotacyjności składu. Przy zachowaniu 6-letniej kadencji każdego członka KRRiT – co 2 lata powinna następować wymiana ⅓ członków. Jednocześnie przewiduje się rozszerzenie kompetencji KRRiT o:
- wprowadzenie większej przejrzystości struktury właścicielskiej mediów poprzez opracowanie krajowej bazy danych własności mediów;
- koordynację środków dotyczących usług medialnych spoza UE, co może stanowić istotny element w walce z dezinformacją i propagandą (m.in. ze strony mediów rosyjskich);
- prowadzenie okresowego monitoringu stanu pluralizmu mediów w Polsce.