Homofobiczne wypowiedzi w Telewizji Trwam. Sąd wydał wyrok ws. reakcji KRRiT

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przegrała z przyczyn formalnych proces przed NSA dotyczący homofobicznych wypowiedzi w Telewizji Trwam.

Publikacja: 06.06.2024 13:15

Homofobiczne wypowiedzi w Telewizji Trwam. Sąd wydał wyrok ws. reakcji KRRiT

WARSZAWA SIEDZIBA KRRiT

Foto: PAP/Albert Zawada

Organ odpowiedzialny za nadzór nad standardami działania mediów nie może być bezczynny wobec skarg napływających od obywateli na dyskryminację grup społecznych w audycjach telewizyjnych. Taki jest sens wydanego we czwartek 6 czerwca wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Co zarzuciła Telewizji Trwam Fundacja Basta?

Sprawa zaczęła się od wniosku, jaki trafił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z lubelskiej Fundacji Basta. Domagała się ona nałożenia kary na Telewizję Trwam, która – według Basty – dopuściła się na antenie złamania przepisu art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji poprzez wypowiedzi dyskryminujące na antenie mniejszości seksualne. Chodziło konkretnie o audycję „Informacje Dnia” z października 2022 roku, podczas której poinformowano o możliwości zawierania związków jednopłciowych w Słowenii. Prowadzący program okrasił to komentarzem, jakoby te słoweńskie porządki krzywdziły dzieci. Fundacja Basta uznała to za wypowiedź homofobiczną i zażądała od przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego nałożenia kary na wydawcę TV Trwam, czyli Fundację Lux Veritatis.

KRRiT zwróciła się do TV Trwam o udostępnienie nagrania audycji, ale spotkała się z odmową. Upłynęło wówczas już 28 dni, wymagane prawem na przechowywanie zapisu kwestionowanej audycji. Niezadowolona z takiego obrotu sprawy Basta złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na bezczynność Świrskiego. Podnosiła m.in., że audycja wciąż jest dostępna na stronie internetowej TV Trwam. KRRiT utrzymywała przed sądem, że Basta nie miała prawa składać ani wniosku o wszczęcie postępowania z urzędu ani potem skargi do WSA, a działanie KRRiT w sprawie kwestionowanej audycji było właściwe.

WSA w Warszawie w wyroku wydanym 8 listopada 2023 r. uznał, że Świrski rzeczywiście dopuścił się bezczynności i powinien podjąć postępowanie w sprawie rozpowszechniania dyskryminujących treści w TV Trwam. Według art. 61 kodeksu postępowania administracyjnego strona może bowiem domagać się od organu administracji wszczęcia postępowania z urzędu.

Czytaj więcej

Drakońska kara za newsa. Szef KRRiT Maciej Świrski przegrał z Radiem Zet

NSA: prezes rady powinien wszcząć postępowanie o nałożenie kary

Jednak ten wyrok KRRiT zaskarżyła do NSA. Sąd ten w wyroku wydanym we czwartek oddalił skargę. Oznacza to, że KRRiT powinna uwzględnić wniosek o wszczęcie postępowania z urzędu, dotyczącego ewentualnej kary dla nadawcy.

Przewodniczący składu orzekającego NSA, sędzia Zbigniew Czernicki podkreślał w uzasadnieniu, że wyrok dotyczy kwestii formalnej. Sąd nie rozpatrywał bowiem sprawy merytorycznie, tj. czy w programie telewizyjnym rzeczywiście doszło do dyskryminujących wypowiedzi, które podlegałyby karze. Jednak NSA potwierdził stanowisko sądu pierwszej instancji, który wskazał, że procedura postępowania w sprawie nakładania kar przez KRRiT – choć nie do końca precyzyjna – zobowiązuje prezesa Rady do wszczęcia postępowania o nałożenie kary, gdy napłynie wniosek w tej sprawie.

Jak podaje na swojej stronie internetowej Fundacja Basta, mimo wydania przez NSA sześciu podobnych wyroków w sprawach dyskryminujących wypowiedzi w mediach, prezes KRRiT dotychczas nie ukarał żadnego z nadawców.

Sygnatura akt: II GSK 573/24

Czytaj więcej

Szef KRRiT musi się zająć skargami na homofobiczne treści

Organ odpowiedzialny za nadzór nad standardami działania mediów nie może być bezczynny wobec skarg napływających od obywateli na dyskryminację grup społecznych w audycjach telewizyjnych. Taki jest sens wydanego we czwartek 6 czerwca wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Co zarzuciła Telewizji Trwam Fundacja Basta?

Pozostało 92% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach