Wyrok wydał jednogłośnie pięcioosobowy skład TK: sędzia TK Stanisław Piotrowicz — przewodniczący, Krystyna Pawłowicz — sprawozdawca. Ponadto, w składzie byli: prezes TK Julia Przyłębska oraz sędziowie Bartłomiej Sochański i Rafał Wojciechowski.
TK nie oceniał samego polecenia premiera Mateusza Morawieckiego druku kart do głosowania, ale premier wydając je na podstawie przepisów antycovidowych miał prawo uważać, że ich zakres obejmuje organizację wyborów - wskazała w uzasadnieniu sędzia Krystyna Pawłowicz.
Wybory kopertowe w czasie pandemii
O zbadanie tych przepisów wystąpiła do TK na początku grudniu 2023 r. grupa posłów PiS wskazując, że art. 11 ust. 2 ustawy o COVID-19 (lub art. 11 ust. 3, który go zastąpił) przez wykluczenie (tak przynajmniej niektórzy twierdzą) możliwości wydania poleceń zmierzających do przygotowania i przeprowadzania wyborów, prowadził do uniemożliwienia premierowi wykonywania części kompetencji w zakresie polityki wewnętrznej, tu zapewnienie obywatelom warunków do wykonania biernego i czynnego prawa wyborczego.
Według tego przepisu premier w związku z przeciwdziałaniem Covid-19, mógł wydawać polecenia obowiązujące inne osoby prawne i organizacyjne oraz przedsiębiorców.
Konkretnie chodzi o decyzję premiera Mateusza Morawieckiego z 16 kwietnia 2020 r. którą polecił Poczcie Polskiej podjęcie czynności niezbędnych do przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 r. w trybie korespondencyjnym: druk kart do głosowania i innych dokumentów wyborczych.