Ponad trzy godziny trzech członków Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozpatrywało skargę Trzeciej Drogi zarzucającej, że nie jest zabezpieczona tajność głosowania w referendum. Wyrok ma być ogłoszony w piątek. >>zobacz wyrok
Tajemnica przy kartach wyborczych i referendalnych
Komitet wyborczy KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe zaskarżył kilka przepisów uchwały Państwowej Komisji Wyborczej, która nakazuje obwodowym komisjom wyborczym, by w przypadku gdy wyborca nie przyjmuje karty referendalnej wraz z kartą wyborczą, komisja odnotowywała ten fakt w spisie wyborców obok nazwiska głosującego.
W uchwale nr 211/2023 ws. wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych dotyczących zadań i trybu przygotowania oraz przeprowadzenia głosowania w obwodach głosowania utworzonych w kraju w wyborach do Sejmu i Senatu RP oraz w referendum ogólnokrajowym zarządzonych na 15 października 2023 r. PKW przesądziła, że wyborcy wydaje się po jednej karcie do głosowania w wyborach do Sejmu; do Senatu; w referendum, a gdy podczas odbioru kart do głosowania wyborca odmówi przyjęcia jednej albo dwóch z nich, wydający karty członek komisji w rubryce spisu wyborców „Uwagi” czyni adnotację: „bez Sejmu”; „bez Senatu”; „bez referendum”; lub odpowiednio np. „bez Sejmu i bez referendum”.
Czytaj więcej
Sąd Najwyższy opublikował trzy opracowania dotyczące składania protestów wyborczych i po referendum, wyznaczonych na 15 października. Protesty wyborcze i po referendum to co innego niż skargi np. na odmowę przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego przez PKW, czy na nadużycia w agitacji wyborczej rozpoznawanych przez sądy cywilne.
Pełnomocnik wyborczy tego komitetu Stanisław Zakroczymski mówił w czwartek w SN, że wskazania uchwały PKW naruszają zasady tajności wyborów, wynikającej z konstytucji.