Zmiany mają na celu uzupełnienie braków kadrowych wśród projektantów - głosi uzasadnienie projektu.
Podczas posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury Mariusz Ścisło, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich zwrócił uwagę, że nie ma braków kadrowych w kwestii projektowania. Olbrzymie braki są natomiast w kadrze średniej technicznej na budowach i wykonawstwie, a także w kadrze inżynieryjnej. Uważa on, że proponowana zmiana dotycząca umożliwienia technikom oraz absolwentom branżowej szkoły II stopnia projektowania budynków, nie powinna zostać przyjęta.
Polska Izba Inżynierów wystosowała natomiast opinię, w której zaznaczyła, że obecna edukacja na poziomie techników nastawiona jest na przygotowanie wykwalifikowanego robotnika: murarza, betoniarza, hydraulika. Zagadnienia projektowe są natomiast w programach ujęte marginalnie i nie stanowią wystarczających podstaw do bycia projektantem budowlanym, który musi mieć wiedzę z zakresu wytrzymałości materiałów czy konstrukcji.
Czytaj więcej
Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw, którego celem jest utworzenie branżowych centrów umiejętności.
Piotr Fokczyński, prezes Izby Architektów RP zwrócił uwagę, że pomysł przyznania takich uprawnień wzbudził kontrowersje, ponieważ przekazanie kompetencji zawodu architekta innemu zawodowi narusza interes społeczny.