To przedstawia z jak wielką skalą zagrożeń borykają się kobiety na terenie całej Unii Europejskiej. Mimo narastającego problemu, co ukazują ostatnie doniesienia z Hiszpanii - w grudniu 2022 roku z rąk swoich partnerów zginęło 11 kobiet.
Czytaj więcej
W obliczu wzrostu liczby morderstw kobiet w Hiszpanii, rząd podjął decyzję o wprowadzeniu ustawy, dzięki której kobiety będące ofiarami przemocy domowej, będą mogły dowiedzieć się, czy ich partnerzy w przeszłości dopuszczali się stosowania przemocy.
Z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych wynika, że na świecie ponad połowa zamordowanych kobiet oraz dziewcząt zginęła z rąk swojego obecnego lub byłego partnera. Każdego dnia przez partnera lub członka własnej rodziny zostaje zabitych 137 kobiet na świecie.
Mimo powyższych Unia Europejska nie ratyfikowała Konwencji Stambulskiej, która ma przeciwdziałać przemocy ze względu na płeć, w tym przejawom przemocy domowej. Przeszkodą w tym ma być brak jedności wśród członków Unii.
Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził, że Konwencja może być ratyfikowana bez pełnej jednomyślności. Posłowie Parlamentu Europejskiego opowiadają się za tym stanowiskiem - przyjęli 469 głosami za, 104 przeciw oraz 55 wstrzymującymi się tekst, który głosi iż postanowienia Konwencji to międzynarodowy standard w eliminowaniu przemocy oraz potępili działania niektórych państw, które nie chcą przyjąć Konwencji.