Trwa specjalny projekt „Rzeczpospolitej utworzony z myślą o studentach wydziałów prawa, zatytułowany #PRAWOwPRAKTYCE. Do wygrania – praktyki w naszej redakcji oraz trzymiesięczny bezpłatny dostęp do naszego serwisu. Na pięciu uczelniach odbędą się też debaty poświęcone wolności słowa w dobie internetu i fake newsów.
W czwartek szefowa wydziału prawa „Rz” Ewa Szadkowska i jej zastępca Wojciech Tumidalski spotkali się ze studentami Uniwersytetu Wrocławskiego. Ożywiona rozmowa dotyczyła zasad pracy mediów i wyznaczenia granic między wiarygodną, zweryfikowaną informacją, a fake newsem.
Czytaj więcej
Na dziennikarzach ciąży powinność oddzielania prawdy od fake newsów i dostarczania ludziom sprawdzonych wiadomości – zgodzili się uczestnicy debaty z cyklu #PRAWOwPRAKTYCE na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu z udziałem redaktorów działu prawa „Rzeczpospolitej”.
Studenci interesowali się tym, jak powstaje rzetelna informacja oraz co przesądza o jej wiarygodności oraz jakie zjawiska przesądziły o polaryzacji forum opinii. Pytali czy istnieje możliwość powrotu do czasu sprzed polaryzacji.
Inni z kolei właśnie w niej upatrywali szansy na autentyczną zmianę społeczną, bo – jak mówili – właśnie podniesienie trudnych tematów, których nie poruszano od czasu uchwalenia konstytucji z 1997 r. – jak pozycja sądu i dobór sędziów – umożliwia poważne przedyskutowanie, czy wszystko działa prawidłowo i nie wymaga zmiany.