Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Osobie, która pobiera „500+” i złożyła wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.
Na drodze do otrzymania środków mogą stanąć błędy w wypełnionych wnioskach. Wojciech Ściwiarski, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim, przyznaje, że błędów jest mniej, niż w poprzednich latach. Nie zostały jednak wyeliminowane w całości.
- Świadczenie otrzymuje tylko jeden z rodziców. Wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko. Na przykład jeśli dwoje rodziców mieszka razem i wychowuje dziecko wspólnie, świadczenie otrzyma ten, który złożył wniosek pierwszy; z kolei jeśli rodzice nie mieszkają wspólnie, świadczenie należy się temu, z którym mieszka dziecko. Świadczenie może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji – gdy sprawują opiekę naprzemienną. Wtedy świadczenie dzielone jest po równo – i każdy z rodziców otrzymuje 250 zł – informuje Wojciech Ściwiarski.
Innymi często popełnianymi błędami we wnioskach o 500+ są literówki. Zdarza się, że wnioskodawcy błędnie wpisują numer PESEL dziecka. Problemem są też sytuacje, kiedy wnioskodawca wskaże błędny numer rachunku bankowego.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje, aby przed wysłaniem wniosku o świadczenie 500+, sprawdzić wszystkie dane. Gwarantuje to szybką wypłatę świadczenia.