Wyniki sondażu KO przed prawyborami. Donald Tusk: Są jednoznaczne

Radosław Sikorski przegrałby w pierwszej turze wyborów prezydenckich z kandydatem PiS, zaś Rafał Trzaskowski odniósłby w niej pewne zwycięstwo – mówi zlecony przez Koalicję Obywatelską sondaż Pracowni Opinia24.

Publikacja: 18.11.2024 13:22

Wyniki sondażu KO przed prawyborami. Donald Tusk: Są jednoznaczne

Foto: PAP/Tomasz Gzell

adm

W piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz szef MSZ Radosław Sikorski zmierzą się w prawyborach Koalicji Obywatelskiej, które wyłonią kandydata tego ugrupowania na prezydenta. Jeszcze przed głosowaniem Koalicja Obywatelska opublikowała jednak sondaż, który pokazuje potencjał starających się o nominację polityków. 

Kto będzie kandydatem KO na prezydenta – Trzaskowski czy Sikorski? Sondaż KO przed prawyborami 

41 proc. ogółu Polaków dopuszcza możliwość oddania głosu w wyborach prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego. W przypadku Radosława Sikorskiego jest to 26 proc. Przyjąwszy że liczba uprawnionych do głosowania w przyszłorocznych wyborach prezydenckich będzie podobna jak w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych (29,5 mln), można szacować, że obecny potencjał wyborczy Rafała Trzaskowskiego wynosi ok. 12,1 mln głosów, zaś Radosława Sikorskiego ok. 7,7 mln głosów. 

Ilu Polaków aktualnie dopuszcza oddanie głosu na danego kandydata w wyborach prezydenckich? Wyniki sondażu wyglądają następująco:

  • 41 proc. Trzaskowski (ok. 12,1 mln)
  • 33 proc. kandydat PIS (ok. 9,7 mln) 
  • 26 proc. Sikorski (ok. 7,7 mln)
  • 24 proc. Hołownia (ok. 7,1 mln) 
  • 19 proc. Dziemianowicz-Bąk (ok. 5,6 mln) 
  • 10 proc. Mentzen (ok. 2,9 mln) 

Jak zauważono w sondażu, możliwość oddania głosu na Trzaskowskiego zgłasza 77 proc. Polaków o przekonaniach lewicowych. W przypadku Sikorskiego odsetek ten wynosi 38 Porc.. W roli wyborców Trzaskowskiego widzi się 62 proc. Polaków o poglądach centrowych, zaś w przypadku Sikorskiego – 43 proc.. Wśród respondentów, którzy nie potrafią określić swoich poglądów politycznych potencjał Trzaskowskiego wynosi 30 proc., zaś Sikorskiego – 16 proc.. Najbardziej zbliżone notowania obaj kandydaci w prawyborach KO odnotowują pośród Polaków deklarujących poglądy prawicowe – gotowość do oddania głosu na Trzaskowskiego zgłasza 13 proc. z nich, a 12 proc. na Sikorskiego.

Sondaż KO: Trzaskowski z przewagą nad Sikorskim w elektoracie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi

Trzaskowski ma przewagę w elektoracie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Trzeciej Drogi oraz wśród niezdecydowanych jak głosować, a także niezamierzających głosować w wyborach. Ogółem 89 proc. zwolenników KO, 74 proc. Lewicy, 49 proc. Trzeciej Drogi, 29 proc. niezdecydowanych oraz 28 proc. niezamierzających głosować w wyborach parlamentarnych widzi się w roli wyborcy Trzaskowskiego. W przypadku Sikorskiego wartości te wynoszą odpowiednio: 53 proc. KO, 41 proc. Lewicy, 23 proc. Trzeciej Drogi, 22 proc. niezdecydowanych oraz 15 proc. niezamierzających głosować w wyborach do Sejmu.

Deklarujących oddanie głosu na Trzecią Drogę zapytano, do którego z ugrupowań tworzących tę koalicję jest im bliżej – Polska 2050 Szymona Hołowni czy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Możliwość oddania głosu na Trzaskowskiego dopuszcza 56% sympatyków Polska 2050, a na Sikorskiego 22%. W elektoracie Polskiego Stronnictwa Ludowego aktualny potencjał Trzaskowskiego to 36%,  a Sikorskiego 28%. 

Koalicja Obywatelka zaznacza także, że najbardziej zbliżony potencjał dwaj kandydaci Koalicji Obywatelskiej odnotowują wśród sympatyków Konfederacji (17 proc. Trzaskowski, 16 proc. Sikorski). Szef MSZ ma przewagę nad prezydentem Warszawy w elektoracie PIS – oddanie głosu na Sikorskiego dopuszcza tu 12 proc., a na Trzaskowskiego – 9 proc.

Pozytywne zdanie – wśród ogółu Polaków – o Trzaskowskim ma 49 proc. respondentów, zaś negatywne – 38 proc. Pozytywne zdanie o Sikorskim ma natomiast 44 proc. Polaków, a negatywne – 37 proc.

Przegrana Sikorskiego w I turze wyborów prezydenckich z kandydatem PiS, pewne zwycięstwo Trzaskowskiego

W sondażu Opinia24 sprawdzono także, jak rozłożyłyby się głosy, jeśli znaleźliby się w niej kandydaci Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej  – Radosław Sikorski lub Rafał Trzaskowski. Badanie na zlecenie Koalicji Obywatelskiej wskazuje, że respondenci stawiają na prezydenta Warszawy.

Biorąc pod uwagę scenariusz, w którym to szef MSZ startowałby w wyborach, kandydat KO zdobyłby 28 proc. głosów, zajmując drugie miejsce – za kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, który uzyskałby 30 proc. poparcia. W drugiej turze polityk KO wygrywa jednak z kandydatem PiS stosunkiem 54 proc. do 46 proc..

Czytaj więcej

Jest nowy sondaż partyjny. Pokazał „efekt Donalda Trumpa” w polskiej polityce

W takim wariancie na miejscu trzecim znalazłby się lider Polski 2050, kandydat niezależny Szymon Hołownia (21 proc.), czwartym – kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen (16 proc.), natomiast na piątym – Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, jeżeli zostałaby kandydatką Lewicy (6 proc.).

W badaniu lepiej poradził sobie Rafał Trzaskowski, na którego swój głos – gdyby polityk był kandydatem KO na prezydenta – zagłosowałoby 40 proc. ankietowanych. Trzaskowski uzyskałby najwyższy wynik w pierwszej turze wyborów. Na kandydata PiS w tym przypadku głos chce oddać 28 proc. respondentów. W drugiej turze wyborów Trzaskowski wygrałby natomiast z kandydatem PiS 57 proc. do 43 proc. 

W wariancie, biorącym pod uwagę Trzaskowskiego jako kandydata, na trzeciej pozycji byłby Sławomir Mentzen (15 proc.), czwartej – Szymon Hołownia (13 proc.), zaś piątej – Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (4 proc.).

Kto głosowałby na Trzaskowskiego, a kto na Sikorskiego? Sondaż przed prawyborami w KO

Sondaż sugeruje, że w drugiej turze wyborów prezydenckich Rafał Trzaskowski może liczyć na 83 proc. Polaków o poglądach lewicowych, 69 proc. o poglądach centrowych oraz 30 proc. niepotrafiących określić swoich poglądów politycznych. W przypadku Radosława Sikorskiego są to odpowiednio następujące odsetki głosów: 72 proc. lewicowców, 66 proc. centrowców oraz 24 proc. osób o niesprecyzowanych poglądach. W przypadku Polaków deklarujących poglądy prawicowe obaj kandydaci zdobywają porównywalne poparcie: 15 proc. Trzaskowski oraz 14 proc. Sikorski.

Na Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich głos oddałoby 93 proc. zwolenników KO, 82 proc. Lewicy, 69 proc. Trzeciej Drogi oraz 42 proc. niezdecydowanych jak głosować w wyborach sejmowych. W przypadku Radosława Sikorskiego byłoby to: 84 proc. KO, 74 proc. Lewicy, 60 proc. Trzeciej Drogi oraz 30 proc. niezdecydowanych.

Sikorski i Trzaskowski w prawyborach uzyskują porównywalne poparcie w elektoracie PIS oraz Konfederacji. Prezydent Warszawy mógłby liczyć w drugiej turze – podobnie jak szef MSZ – na 4 proc. elektoratu PIS. Wśród zwolenników Konfederacji Sikorski uzyskuje 29 proc., natomiast Trzaskowski – 27 proc. 

„Jeśli Trzecią Drogę rozpatrywać osobno jako Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Polska 2050, wówczas wśród zwolenników PSL Radosław Sikorski może liczyć na 52 proc., a Rafał Trzaskowski 51 proc. W przypadku zwolenników Polska 2050 Szymona Hołowni, 78 proc. z nich zagłosowałoby w drugiej turze na Trzaskowskiego, a jeśli przeciw kandydatowi PIS startowałby  Radosław Sikorski, zdobyłby 68 proc.” – czytamy w sondażu. 

„Wynik sondażu jednoznaczny, ale to wciąż tylko wskazówka. Siłę decyzji ma Wasz głos” – napisał we wpisie opublikowanym w serwisie X Donald Tusk.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 5-10 listopada 2024 roku na próbie 2001 Polaków. Donald Tusk nie poinformował, jaka była  treść pytań, na jakie odpowiadali respondenci.

Czytaj więcej

Kto wygra prawybory w Koalicji Obywatelskiej? Media społecznościowe są podzielone

Kiedy odbędą się prawybory prezydenckie w KO?

22 listopada w Koalicji Obywatelskiej odbędą się prawybory, które mają wyłonić kandydata tego ugrupowania w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Działacze będą wybierać pomiędzy prezydentem Warszawy, wiceszefem PO Rafałem Trzaskowskim, a szefem MSZ Radosławem Sikorskim. Zwycięzca ma 7 grudnia na Śląsku zaprezentować swój program.

Szef MSZ Radosław Sikorski już wcześniej zgłaszał ambicje prezydenckie. Polityk ubiegał się o nominację Platformy Obywatelskiej w organizowanych przez tę partię prawyborach prezydenckich w 2010 roku – rywalizował wtedy z Bronisławem Komorowskim. Ostatecznie drugi z polityków – wówczas marszałek Sejmu – został kandydatem na prezydenta, a następnie głową państwa. 

Rafał Trzaskowski startował już w wyborach prezydenckich w 2020 roku i wszedł w nich do II tury, w której przegrał z urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą. Trzaskowski w II turze wyborów prezydenckich w 2020 roku zdobył 10 018 263 głosów co było – jeśli chodzi o liczby bezwzględne – trzecim najlepszym wynikiem uzyskanym przez kandydata w wyborach prezydenckich organizowanych w Polsce po 1989 roku. 

Wybory prezydenckie odbędą się wiosną przyszłego roku.

W piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz szef MSZ Radosław Sikorski zmierzą się w prawyborach Koalicji Obywatelskiej, które wyłonią kandydata tego ugrupowania na prezydenta. Jeszcze przed głosowaniem Koalicja Obywatelska opublikowała jednak sondaż, który pokazuje potencjał starających się o nominację polityków. 

Kto będzie kandydatem KO na prezydenta – Trzaskowski czy Sikorski? Sondaż KO przed prawyborami 

Pozostało 95% artykułu
Polityka
Gabinet polityczny Donalda Tuska po nowemu. Premierowi nie doradza już 23-latek
Polityka
Ryszard Petru o wolnej Wigilii: Łatwo się rzuca takie prezenty
Polityka
Kucharczyk: PiS nie ma idealnego kandydata na prezydenta. Powodem spory w partii
Polityka
Jacek Sasin: Jest czterech kandydatów na kandydata PiS na prezydenta
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Były szef ABW ma być doprowadzony przed komisję ds. Pegasusa