Parlament Europejski wybrał Ursulę von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej. Dostała 401 głosów (41 ponad wymagane minimum) przy 284 przeciw. Głosowanie było tajne, ale patrząc na wyniki, oficjalne deklaracje i nieoficjalne informacje, można postawić tezę, że wybrała ją szeroka proeuropejska koalicja chadeków, socjalistów, liberałów i Zielonych. Nie głosowali natomiast na nią Bracia Włosi, czyli partia premier Giorgii Meloni.
Von der Leyen przekonała Zielonych
– Będę pracować intensywnie z tymi, którzy mnie wsparli, którzy opowiadają się za Europą, Ukrainą i praworządnością. Jestem wdzięczna platformie chadeków, socjalistów i liberałów. Ale też bardzo wdzięczna grupie Zielonych – powiedziała po głosowaniu przewodnicząca KE
Niemka była desygnowana na to stanowisko przez Radę Europejską 27 czerwca, 25 głosami za. Przeciw był tylko Viktor Orbán, a od głosu wstrzymała się Giorgia Meloni. Do pełni szczęścia potrzebna była jednak większość w Parlamencie Europejskim, a to znacznie trudniejsze zadanie. Kandydatka na przewodniczącą KE wykonała zatem misję, której celem były przekonanie wątpiących socjalistów i liberałów, dołożenie do poparcia części Zielonych, a jednocześnie nieizolowanie konserwatystów.
Czytaj więcej
Ursula von der Leyen została desygnowana na przewodniczącą Komisji Europejskiej i zaczyna starania o głosy w Parlamencie Europejskim. Francja i Niemcy po raz pierwszy były osamotnione na unijnym szczycie.
Socjalistów przekonała obietnicą europejskiego programu dla bardziej dostępnego mieszkalnictwa. Brak mieszkań i ich horrendalne ceny w wielu europejskich miastach stają się paliwem niezadowolenia społecznego i dotykają już nie tylko biedniejsze grupy społeczne, ale też klasę średnią, a w szczególności ludzi młodych. UE nie ma w tej sprawie kompetencji, ale lewica chce działań, które by zmieniły rzeczywistość. Von der Leyen obiecała im to, zamierza nawet stworzyć stanowisko komisarza ds. mieszkalnictwa. A w Parlamencie Europejskim – to z kolei gest ze strony chadeków wobec lewicy – powstanie specjalna komisja parlamentarna ds. mieszkalnictwa.