Zarabiający na wynajmie prywatnym (czyli takim, który nie jest działalnością gospodarczą) nie mają już wyboru, zeznanie za 2023 r. muszą złożyć na formularzu PIT-28. Obowiązkowy jest dla nich bowiem ryczałt. Według skali PIT mogli się rozliczyć po raz ostatni w 2022 r.
Czy to oznacza, że nie mogę już skorzystać z ulgi na dzieci? – pyta czytelniczka, która ma kilka mieszkań na wynajem. Niestety, nie może, bo na ryczałcie ta preferencja nie przysługuje. Czytelniczka wykorzysta ulgę na dzieci tylko wtedy, gdy ma jakieś inne dochody (np. z etatu czy zleceń) rozliczane według skali. Jeśli zarabia jedynie na wynajmie, odliczenie jej przepadło.
Kiedy wspólne rozliczenie PIT 2023
Przejście na ryczałt spowodowało też ograniczenie prawa do wspólnego opodatkowania z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem. Przychodów z wynajmu prywatnego nie rozliczymy w ten korzystny sposób. Wspólny PIT można złożyć wtedy, gdy rozliczamy dochody opodatkowane według skali, np. z etatu bądź działalności gospodarczej (ryczałt z wynajmu prywatnego tego nie wyklucza).
Zarabiający na wynajmie prywatnym nie skorzystają też ze zwolnień z podatku (obejmujących przychody do 85 528 zł rocznie) wprowadzonych w 2022 r. przez Polski Ład. Chodzi o ulgę dla rodziców mających czwórkę (lub więcej) dzieci, seniorów czy wracających z emigracji. Te zwolnienia są przypisane tylko do określonych rodzajów przychodów, przede wszystkim z pracy, zleceń i działalności gospodarczej. Najmu prywatnego wśród nich nie ma. Wynajmujący prywatnie nie skorzystają więc z tych ulg w zeznaniach za 2023 r. (nie mogli tego zrobić też w zeznaniach za 2022 r., nawet gdy rozliczali się według skali).
Potwierdza to niedawna interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0114-KDIP3-2.4011.949. 2023.2.AC). Podkreślono w niej, że w art. 21 ust. 1 pkt 152 ustawy o PIT (mówiącym o uldze na powrót) nie zostały wymienione przychody z wynajmu prywatnego. Dlatego nie są one zwolnione z podatku.