Przekroczenie terminu na zgłoszenie spadku wyklucza podatkowe zwolnienie. Nie pomoże tłumaczenie, że część majątku nie została wpisana przez notariusza do aktu poświadczenia dziedziczenia. I dlatego nie została wykazana w formularzu SD-Z2. Takie są wnioski z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Wystąpiła o nią kobieta, której zmarł mąż. Przed śmiercią prowadził firmę. Kobieta została powołana na zarządcę sukcesyjnego i kontynuowała działalność. Po zakończeniu zarządu chce przekazać firmę synowi.
Czytaj więcej
Najbliższa rodzina nie płaci podatku od środków otrzymanych na podstawie dyspozycji na wypadek śmierci. Pod warunkiem zgłoszenia ich do urzędu.
Spadek po mężu kobieta przyjęła razem z trzema synami. Potwierdza to notarialny akt poświadczenia dziedziczenia. Spadek został zgłoszony do urzędu skarbowego. W formularzu SD-Z2 nie wpisano jednak firmy zmarłego męża. Dlaczego? W protokole dziedziczenia jest zapis, że w skład spadku nie wchodzi przedsiębiorstwo w spadku objęte zarządem sukcesyjnym – tłumaczy kobieta.
Fiskus miał jednak inne zdanie. „Skoro przedsiębiorstwo istniało i było prowadzone przez Pani męża w dniu jego śmierci, to ono także weszło do masy spadkowej, a zatem nabyła je Pani (we właściwym udziale) tytułem spadku” – czytamy w interpretacji. Podkreślono w niej, że zapisy w akcie poświadczenia dziedziczenia nie mogą wyłączać obowiązujących przepisów.