Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną podatnika, któremu fiskus odmówił zwolnienia z PIT. Sąd nie zmienił zdania i po raz kolejny stwierdził, że preferencją nie jest objęte oprocentowanie od wypłaconego odszkodowania.
Sprawa dotyczyła mężczyzny, który w 2012 r. pozwał Skarb Państwa – konkretnie ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Podstawą roszczenia był nieobowiązujący już art. 160 k.p.a., zgodnie z którym stronie, która poniosła szkodę na skutek wydania decyzji z naruszeniem przepisu art. 156 § 1 albo stwierdzenia nieważności takiej decyzji, służyło roszczenie o odszkodowanie za poniesioną rzeczywistą szkodę.
Czytaj więcej
Przychodów zwolnionych z podatku dochodowego nie trzeba rozliczać z fiskusem. Część z nich jest jednak ograniczona limitem, a oprocentowanie od większości takich należności w ogóle nie ma preferencji.
Sprawa skończyła się pomyślnie dla powoda. Ostatecznie przyznano mu ponad 1,5 mln zł tytułem odszkodowania i kilkaset tysięcy złotych oprocentowania oraz kosztów sądowych. Mężczyzna postanowił się upewnić, że ani złotówka z ponad 2 mln zł wypłaconych przez państwo nie zostanie opodatkowana.
Fiskus potwierdził, że odszkodowanie korzysta ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT, ale przy oprocentowaniu go odmówił. Poinformował podatnika, że odsetki stanowią przychód z innych źródeł opodatkowany PIT na zasadach ogólnych według skali. Dlatego trzeba je wykazać w zeznaniu za rok podatkowy, w którym nastąpiła ich wypłata.