Mimo zaledwie 28 lat Jahja Ajjasz w połowie lat 90. był jednym z największych wrogów Izraela. Szin Bet, jak potocznie nazywany jest izraelski kontrwywiad, umieścił go wówczas na szczycie listy swoich celów. Mężczyzna nazywany „Inżynierem” konstruował bomby dla Hamasu. Stworzone przez niego ładunki zabiły 150 osób, a ponad 500 raniły. Były absolwent elektrotechniki zyskał sławę, ponieważ potrafił zbudować bombę niemal ze wszystkiego, co było pod ręką.
Pod koniec 1995 r., gdy ukrywał się w Strefie Gazy, spotkał się ze swoimi przyjacielem z uniwersytetu Osamą Hamadem. Ajjasz nie wiedział jednak, że wujek kolegi jest informatorem Szin Betu. Któregoś październikowego dnia wuj z polecenia Izraelczyków przekazał kuzynowi telefon komórkowy, wiedząc, że „Inżynier” często do niego dzwoni. W styczniu 1996 r. na komórkę zadzwonił ojciec Ajjasza. Gdy ten odebrał i powiedział „Tato, jak się masz?”, agenci Szin Betu zdalnie zdetonowali ukryty w telefonie ładunek. Eksplozja zabiła „Inżyniera” na miejscu. Od tego czasu izraelskie służby znacznie rozwinęły metody likwidowania celów, a doświadczenie zdobyte przy zabójstwie „Inżyniera” „twórczo” wykorzystano niemal 20 lat później.
Czytaj więcej
Kobieta to własność mężczyzny i obiekt seksualny, a gdy zostanie zgwałcona, sama się o to prosiła – takie treści zalewają internet, radykalizując młodych mężczyzn, a rządy zaczynają traktować mizoginię jako formę ekstremizmu. Pytanie, czy będą umiały zwalczać ją w taki sposób, by nie pogłębić problemu.
Jak Izrael dopadł bojowników Hezbollahu. „Operacja pagerowa nie ma sobie równych”
Pager model AR924 miał być w stanie przetrwać warunki pola bitwy. Był wodoodporny i wyposażony w specjalną baterię, która mogła działać kilka miesięcy bez potrzeby ładowania. Najważniejsze jednak, że urządzenie było nie do wykrycia i namierzenia. Ta specyfikacja tak bardzo spodobała się przywódcom Hezbollahu, że w lutym 2024 r. organizacja kupiła 5 tys. urządzeń i rozdała je swoim członkom.
Osiem miesięcy później, w połowie września, na wszystkie urządzenia przyszła zakodowana wiadomość. By ją odczytać, należało nacisnąć dwa przyciski jednocześnie. W tym momencie w południowym Libanie i Syrii, na ulicach, w sklepach i mieszkaniach nastąpiła seria kilku tysięcy eksplozji, które urywały dłonie i palce oraz nierzadko oślepiały posiadaczy pagerów. W wyniku wybuchu ładunków wybuchowych ukrytych w AR924 życie straciło 45 osób, a ponad 3 tys. zostało rannych. Większość z ofiar to bojownicy Hezbollahu średniego szczebla, co zachwiało strukturami organizacji, która od wybuchu wojny w Strefie Gazy w 2023 r. regularnie ostrzeliwuje Izrael rakietami.