Trylogia science fiction Cixina Liu „Wspomnienie o przeszłości Ziemi” to jeden z eksportowych hitów chińskiej kultury masowej. A jednak netfliksowa adaptacja jej pierwszej części, „Problem trzech ciał”, wywołała wrzenie w Chinach. Przyczyną jest otwierająca serial scena publicznego upokorzenia, linczu i w końcu śmierci ojca jednej z bohaterek, fizyka, który stał się ofiarą rewolucji kulturalnej z czasów Mao Zedonga. Jak donosiły media, internauci w Państwie Środka mieli ostro atakować twórców serialu Netflixa za stawianie w złym świetle ich kraju. Gdy sami Chińczycy ekranizowali powieść Liu, tę scenę pominęli.
Chiny mają ambicje wpływać na to, jak są pokazywane w zachodniej kulturze masowej. Jeszcze nieraz się o tym przekonamy.
Czytaj więcej
Nadchodzi metaverse, wirtualny świat, w którym ludzie będą mogli być tym, kim zechcą. Ale wraz z jego wizją przybywa wątpliwości związanych z bezpieczeństwem użytkowników i wszechwładzą koncernów technologicznych.
Konwent miłośników fantastyki Worldcon. Wielki skandal w Chengdu
Fani fantastyki z pewnością wiedzą, że jedną z najważniejszych środowiskowych globalnych imprez jest światowy konwent miłośników fantastyki Worldcon. Podczas konwentu przyznaje się branżowe Oscary, czyli nagrody Hugo. W przeszłości zdobył ją m.in. George R.R. Martin. Odbywająca się co roku w innym mieście impreza w 2023 r. zagościła po raz pierwszy w chińskim Chengdu – i towarzyszyły temu niemałe skandale.
Pierwszy wywołało zaproszenie wystosowane do rosyjskiego nacjonalistycznego pisarza Sergieja Łukjanienki, autora m.in. popularnej serii „Nocny patrol”, przeciwko czemu protestowała część fanów z Polski, wzywając do bojkotu imprezy. Łukjanienko, który jawnie wspiera reżim Władimira Putina, zakazał tłumaczenia swoich książek na język ukraiński (choć sam ma też ukraińskie korzenie).