Ludzie mają do wyboru zaakceptować śmierć, wyprzeć ją albo walczyć z nią. Myślę, że nasze społeczeństwo zdominowane jest przez tych, którzy ją wypierają lub akceptują, natomiast ja wolę z nią walczyć” – powiedział kilka lat temu w wywiadzie dla „Telegraph” Peter Thiel. 56-letni obecnie współzałożyciel PayPala od dawna poszukuje sposobów na nieśmiertelność, a jako inwestor realizuje część tych poszukiwań w ramach swojej pracy. Fundusze Thiela w swoich portfolio mają wiele firm działających w obszarze biotechnologii, które planują ulepszenie ludzkiego układu immunologicznego czy opóźnienie procesów starzenia.
Sam Thiel deklaruje, że chce się po śmierci zamrozić, a zatem zakłada, że jego walka ze śmiercią nie powiedzie się w tym życiu. Trudno więc traktować jego „dążenie do nieśmiertelności” wyłącznie jako egoistyczny kaprys multimiliardera, który sam chce przedłużyć sobie życie. Jest to de facto deklaracja walki z ludzką biologią i ograniczeniami, jakie ta nakłada na człowieka, w imię lepszej przyszłości gatunku ludzkiego.
Narzędzia samoświadome
Biotechnologia to niejedyny kierunek „walki ze śmiercią”. Thiel równie chętnie inwestuje w firmy zajmujące się szeroko pojętą sztuczną inteligencją, ponieważ to właśnie badania w tym obszarze są postrzegane jako główny motor dążenia do „osobliwości” („singularity”), w której nadejście Thiel, podobnie jak wielu innych potentatów rynku technologii, głęboko wierzy.
Czytaj więcej
To o Nią modlił się Gombrowicz, gdy dopraszał się w „Dzienniku” o „Boga cal nad głową”. Nieświadomie i przejmująco wyznając tym samym dogmat o Maryi jako Wszechpośredniczce wszystkich łask.
Czym jest osobliwość? Termin ten funkcjonuje w kosmologii, gdzie oznacza punkt, w którym grawitacja ma taką siłę, że załamuje czasoprzestrzeń. „Osobliwość technologiczna” to również punkt załamania, ale dotyczący relacji człowieka z techniką – ma oznaczać moment w historii, w którym postęp techniczny przestanie być kontrolowany przez człowieka, ponieważ stworzone przez niego narzędzia przerosną go pod każdym względem, stając się autonomiczne i – być może – „samoświadome”. Ta „eksplozja inteligencji” ma przyczynić się do pokonania istniejących barier, głównie fizycznych i biologicznych, i stworzyć nowy świat, lepszy i zupełnie inny od tego, który znamy.