Moje lektury są związane z moją pracą, więc czytam przede wszystkim o architekturze i zagospodarowaniu przestrzeni oraz o współczesnej kulturze. Ostatnio zajmuję się w swoich projektach szczęściem i projektowaniem nowych rodzajów komfortu, sprawdzam więc, jak ten komfort definiowany był wcześniej. Tu polecam publikację naukową „Starchitekci i starchitektura” Andrzeja Klimka wydaną przez Politechnikę Łódzką. Opowiada ona o projektach największych twórców światowej architektury.
Czytaj więcej
Ostatnio padło na zespół Rammstein. Jednak moim najnowszym odkryciem – a to za sprawą mojego syna – jest zespół Sabaton. Co ciekawe, jeden z utworów poświęcili powstaniu warszawskiemu.
Pasjonującą lekturą są także raporty pokazujące, jakie są światowe trendy w zjawiskach społecznych, np. teraz wnikliwie czytam „World Happiness Report 2023”. Poziom szczęścia na pewno wzrasta w kontakcie z zielenią, polecam więc inną nowość – książkę Marka Styczyńskiego „Ogrodnictwo na trudne czasy. Ćwiczenia z permakultury w Europie Środkowej”. To rzecz na temat konkretnego działania w celu poprawy naszej przyszłości. To również opowieść o relacji z naturą oraz o tym, jak przekłada się to na nasze zdrowie.
A wcześniej z przyjemnością przeczytałam publikację Beatriz Colominy „Prywatne i publiczne. Architektura nowoczesna jako medium masowe”. To tylko na pierwszy rzut oka analiza sporu między dwoma gigantami modernizmu: Le Corbusierem i Adolfem Loosem, a w istocie błyskotliwa analiza roli, jaką architektura odgrywa we współczesnym życiu społecznym.
Czytaj więcej
Moim ulubionym zespołem jest Porcupine Tree, ale w ostatnim czasie wróciłem też do Metalliki. Przesłuchałem ich najnowszy album „72 Seasons” i muszę przyznać, że jestem w pozytywnym szoku.