Przyzwyczailiśmy się do przyjemnej myśli, że każde pokolenie jest inteligentniejsze niż poprzednie. To oczywiste, że jako społeczność jesteśmy sprytniejsi niż ludzie żyjący w średniowieczu. Wiemy i umiemy więcej niż nasi dziadkowie. Szybciej przystosowujemy się do wyzwań cyfrowej rzeczywistości niż nasi rodzice. Przeciętnie inteligentna osoba żyjąca dziś byłaby uznana za intelektualny fenomen na początku XX wieku, prawda?
Potwierdza to również rozumienie ewolucji naszego własnego gatunku oraz naszych kuzynów. Przyjmuje się, że większa pojemność czaszki (co oznacza również większy mózg) koreluje z wyższą inteligencją. I tak żyjące ok. 3 mln lat temu australopiteki (na przykład słynna „Lucy") miały pojemność czaszki nieprzekraczającą 450 cm sześciennych. Odkryty w wąwozie Olduvai Homo habilis (ten od pierwszych narzędzi) – od 620 do 750 cm sześc. Homo erectus, któremu przypisuje się opanowanie ognia, zorganizowane polowania na antylopy i tworzenie struktur społecznych, miał czaszkę o pojemności średnio 1000 cm sześc., choć pojawiały się również osobniki z głowami większymi w późniejszym okresie istnienia tego gatunku. Wreszcie człowiek współczesny ma pojemność czaszki średnio 1350 cm sześc. (u mężczyzn ten parametr jest nieco wyższy niż u kobiet). Choć neandertalczycy mieli jeszcze większe czaszki, sięgające 1700 cm sześc., nie stanowią już dla nas konkurencji (gatunek ten wygasł albo został wchłonięty drogą krzyżowania się z osobnikami Homo sapiens).
Nasi przodkowie – i przodkowie naszego gatunku – kolejnymi falami wylewali się z Afryki, podbijając świat. Pozostawili dowody niezwykłych zdolności adaptacyjnych, wytrwałości i sprytu, pozwalającego nam opanować przyrodę i przezwyciężyć zagrożenia ze strony klimatu i dzikich zwierząt. Nawet dziś zachwycają nas przykłady sztuki naskalnej, będącej dowodem zdolności do myślenia abstrakcyjnego, wyobraźni, istnienia u nich systemów wierzeń, zwyczajów i obrzędów. A znacznie późniejsze budowle megalityczne? Interesujące jest to, że nie wiemy, jak te konstrukcje mogły powstać przy braku zaawansowanych technologii inżynieryjnych. W dodatku najwyraźniej umyka nam ich rzeczywiste przeznaczenie – nam, wyposażonym w komputery i dogłębną wiedzę o zjawiskach wszechświata!
Niestety, nie mamy sposobu, aby zmierzyć poziom inteligencji ludzi, którzy zdobili ściany jaskini Chauveta, Altamiry czy Lascaux. Nie mamy nawet narzędzi, aby oszacować go u znacznie bliższych nam w czasie budowniczych kromlechu Stonehenge, alei menhirów w Carnac, kompleksu Ggantija na Gozo czy tureckiego sanktuarium Göbekli Tepe.
IQ, czyli właściwie co?
Rzeczywiste, naukowe badania poziomu inteligencji (IQ, czyli Intelligence quotient) prowadzimy bowiem od nieco ponad stulecia. Naturalnie, wcześniej podejmowano próby oceny inteligencji człowieka, jednak bazowały one na przekonaniu, że inteligencja i pewne inne cechy fizyczne, m.in. wielkość głowy, ale też wrażliwość zmysłów i energia do działania, powinny iść ze sobą w parze. Tak uważał m.in. słynny antropolog i twórca eugeniki Francis Galton, który był zresztą przekonany, że inteligencja jest dziedziczna.