Naczelny Sąd Administracyjny uznał (sygnatura akt II FSK 1616/09)
, że zarządca wspólnoty mieszkaniowej jest uprawniony do złożenia w jej imieniu wniosku o nadanie NIP i jego późniejszej aktualizacji. NSA uwzględnił co prawda skargę kasacyjną dyrektora izby skarbowej, bo sąd I instancji nie zwrócił uwagi na błędy formalne podczas powoływania zarządcy, ale potwierdził, że czynności dotyczące aktualizacji NIP wspólnoty nie wykraczają poza zakres zwykłego zarządu.
Sąd wyjaśnił, że w tym wypadku zarządca nie został prawidłowo ustanowiony. Właściciele lokali mogą to uczynić od razu w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie, która musi mieć formę aktu notarialnego. – Niezachowanie formy aktu notarialnego w razie późniejszego powoływania zarządcy oznacza, że nie został on prawidłowo umocowany – podkreślił sędzia NSA Jan Rudowski.
Z akt sprawy wynika, że umowa o zarząd nie spełniała tego wymogu. W takim wypadku osoba składająca wniosek o aktualizację danych wspólnoty powinna się legitymować dodatkowym dokumentem, np. pełnomocnictwem właścicieli lokali. Jednakże gdy zarządca jest prawidłowo powołany, może bez żadnych dodatkowych dokumentów aktualizować dane wspólnoty w urzędzie skarbowym, bo czynności objęte zgłoszeniem NIP i jego aktualizacją nie wykraczają poza zwykły zarząd wspólnotą.
Wyrok jest prawomocny.