Stoimy u progu ogromnych wyzwań cywilizacyjnych. Od nas zależy, jak do nich podejdziemy i czy stworzymy strategię dalszego rozwoju kraju oraz kontynentu. Rok 2035 to wbrew pozorom nie tak odległa perspektywa. Już teraz warto się zastanawiać, jakie będą wyzwania dotyczące przestrzegania praw człowieka.
Demografia, technologie i klimat
Zmiana klimatu to fakt naukowy. Trudno z nim polemizować, obserwując wysychające Wodospady Wiktorii czy topniejące lodowce. Podwyższenie średniej temperatury na naszej planecie spowoduje zmiany społeczne, zagrożenie życia i zdrowia oraz masowe migracje. Profesor Philip Alston, Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. Praw Człowieka i Skrajnego Ubóstwa sformułował pogląd, że będziemy coraz bardziej doświadczać tzw. apartheidu klimatycznego – wykluczenia biedniejszych mieszkańców planety z możliwości uchronienia się przed konsekwencjami zmiany klimatu. Zmiana klimatu wpłynie zatem na dyskusje o prawie człowieka nie tylko do czystego środowiska, ale do przeżycia.
Z kolei nowe technologie ułatwiają nam życie oraz przyczyniają się do rozwoju cywilizacyjnego. Algorytmy i sztuczna inteligencja stają się naszą codziennością. W kontekście praw człowieka nowe technologie przynoszą także zagrożenie – ze strony państw oraz wielkich korporacji. Ułatwienie komunikacji oraz wyborów konsumenckich uwodzi. Przekazujemy nasze dane, mamy coraz mniejszą kontrolę nad nimi, a jednocześnie poddajemy się coraz większej manipulacji.
Czytaj także: Adam Bodnar i „wewnętrzna rewolucja" praw człowieka
Problemy demograficzne będą narastać, bo społeczeństwa europejskie się starzeją. Wydłuża się czas życia, co oczywiście nie jest złą informacją. Ale czy starość dla wszystkich będzie radosna? Konsekwencja starzenia się społeczeństwa to wzrost nakładów na służbę zdrowia i usługi pielęgnacyjne. Towarzyszyć temu będą zwiększone oczekiwania społeczne ze względu na rozwój medycyny. Wyzwanie to konsekwencja migracji – stopniowe tworzenie w Polsce społeczeństwa wielokulturowego i ewentualne konflikty społeczne na tym tle w sytuacji kryzysu gospodarczego.