Mieszkanie przeznaczone na wynajem krótkoterminowy nie jest hotelem, więc recepcji odpowiedzialnej za utrzymanie porządku brak. Kontakt z właścicielem jest utrudniony, bo wynajem prowadzi najczęściej agencja. Wobec tego pozostali mieszkańcy bloku są często bezradni. A frustracja rośnie. Tym bardziej że przez obecny brak jasnych wymogów osoby wynajmujące mieszkania dla turystów de facto nie są zobowiązane do zadbania o stosowne standardy.
Czytaj więcej
Wielkie europejskie miasta zaczynają walczyć z najmem krótkoterminowym. Unijne rozporządzenie może pomóc ucywilizować to zjawisko, ale i otworzyć furtkę do wprowadzania ograniczeń.
Lokatorzy mieszkań wykorzystywanych na wynajem krótkoterminowy bywają koszmarem dla pozostałych sąsiadów. Fora internetowe pełne są narzekań na gości wynajmowanych lokali, którzy spędzają w mieszkaniu jeden lub dwa dni, w tym czasie imprezują i hałasują. Jak można z takimi uciążliwymi gośćmi walczyć? To bardzo trudne, ponieważ ani wspólnoty, ani ustawodawca nie mają do dyspozycji przystających do sytuacji rozwiązań.
Czytaj więcej
Bruksela, zabierając się za uregulowanie krótkoterminowego najmu, chce dołożyć kolejną regulację, która zaszkodzi nie tylko gospodarce, ale też wolnościom obywatelskim.
Zmiany legislacyjne, które narzuci nam Unia Europejska, są próbą regulacji rynku najmu krótkoterminowego. Przyjęte rozwiązania powinny brać przede wszystkim pod uwagę dobro mieszkańców miast, a w drugiej kolejności wolnorynkową swobodę do dysponowania mieszkaniem. Zysk jednych osób nie może być generowany na krzywdzie innych. A obecnie w sytuacji najmu krótkoterminowego często tak właśnie jest.