Sprawa jest piekielnie ważna dla wszystkich obywateli, bo póki co wszyscy jesteśmy śmiertelni i albo umrze nam ktoś bliski albo umrzemy my pozostawiając najczęściej w spadku mieszkanie lub jego część. Od lat ci, którzy dostali w spadku całe mieszkanie muszą, z jego sprzedażą, czekać 5 lat aby nie płacić podatku dochodowego od całej ceny sprzedaży, a gdy nie mogą tyle czekać to muszą zapłacić 19% wartości mieszkania jako rzekomy podatek dochodowy. Winne tego nie są przepisy, ale ich sądowa wykładnia, która „wymyśliła” takie prawo, że lepsza jest sytuacja podatkowa tych, którzy dostali część, a nie całość mieszkania.
Właśnie na stronach NSA opublikowane zostało uzasadnienie kolejnego wyroku II FSK 352/21 - Wyrok NSA z 2023-02-09, (takich wyroków wydano wiele tysięcy) uznającego obowiązek obywatela do zapłaty podatku dochodowego, gdy sprzedał mieszkanie nabyte w spadku lub darowiźnie, czyli bez uzyskania żadnego przysporzenia w majątku. Sąd pisze:
„(…) w rozpoznawanej sprawie mamy do czynienia z dwoma różnymi zdarzeniami prawnymi. Jedno to nabycie nieruchomości w wyniku darowizny. Drugim odrębnym zdarzeniem było sprzedanie przez Skarżącą udziału w nieruchomości nabytej w drodze darowizny i uzyskanie z tego tytułu przychodu. (….) Skoro uzyskane przez Skarżącą przychody nie podlegają przepisom o podatku od spadków i darowizn, to mamy do czynienia z powstaniem po jej stronie przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) u.p.d.o.f.
Zupełnie zaś przeciwnie uzasadnia sąd wyroki, gdy formą odpłatnego zbycia tak nabytego mieszkania nie była sprzedaż, ale zniesienie współwłasności. Wówczas zauważa, że podatek dochodowy jest ciężarem publicznoprawnym odnoszącym się pośrednio do przyrostu majątku. Zatem przychodem – jako źródłem dochodu – jest tylko ta wartość, która wchodząc do majątku podatnika może powiększać jego aktywa lub zmniejszać pasywa.
Jednolicie wówczas, dokonując analizy orzecznictwa dotyczącego odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomości nabytych w spadku lub darowiźnie doszedł do następujących konkluzji: jeśli uzyskana kwota pieniędzy jest nie większa niż wartość posiadanego udziału to nie powstaje przychód do opodatkowania o jakim mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym.