Roszczenia społeczne raczej nie zostaną zaspokojone ze żniw inwestycyjnych, ponieważ akumulacja, jakkolwiek zaczyna wreszcie odbijać, to może jedynie oscylować wokół bardzo niskiego udziału 18 proc. w PKB. Tak niski poziom inwestycji w PKB charakteryzuje kraje, które w naszych badaniach określamy jako ekonomicznie emocjonalne. Polska zaczyna się do nich zaliczać.
Polityka gospodarcza krajów emocjonalnych najczęściej jest realizowana pod dyktando oczekiwań społecznych. Oznacza to czasowe ignorowanie takich czynników jak zmiany na rynkach zagranicznych towarów i usług, postęp technologii, standardy w zakresie ochrony środowiska czy praw człowieka oraz sytuacji na krajowym rynku pracy.
W naszych badaniach oczekiwania społeczne są jedną z czterech grup wskaźników szczegółowych, charakteryzujących syntetyczny wskaźnik równowagi systemu społeczno-gospodarczego (wskaźnik ALK). Pozostałe trzy grupy wskaźników to: bieżąca sytuacja społeczna, ekonomiczne czynniki wewnętrzne i ekonomiczne czynniki zewnętrzne.
Wszystkie łącznie określają sterowność systemu, czyli jego zdolność do adekwatnego reagowania na zmiany zachodzące wewnątrz i na zewnątrz gospodarki i społeczeństwa. Kształtowanie się syntetycznego wskaźnika ALK i jego czterech komponentów w latach 1999–2017 pokazuje wykres.